Prezydent USA podczas szczytu B9: NATO jest silne i będzie coraz silniejsze. To zaszczyt być z wami

Fot. Filip Blazejowski/FORUM

– Jesteśmy silni i będziemy coraz silniejsi. Moim koleżankom i kolegom przy tym stole mówię, że to zaszczyt być z Wami, silnymi sojusznikami NATO – powiedział podczas rozpoczęcia szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki prezydent USA, Joe Biden.

Joe Biden, podczas krótkiego wystąpienia na inauguracji szczytu B9 przypomniał, że przed laty był senatorem USA, który „najsilniej nalegał na rozszerzenie NATO, na rozszerzenie strefy stabilności”.

–  Podczas jednej z ostatnich rozmów, które toczyłem z przyjaciółmi z Rosji, powiedziałem, że starają się bardziej o finlandyzację NATO, a zobaczą NATO-izację Finlandii i to się staje. Jesteśmy silni i będziemy coraz silniejsi. Moim koleżankom i kolegom przy tym stole mówię, że to zaszczyt być z Wami, silnymi sojusznikami NATO

– powiedział prezydent USA.

Dodał, że Jens Stoltenberg, przywódca Sojuszu, „fantastycznie wywiązał się z obowiązków”. – B9 zostało powołane w 2015 r., rok po aneksji Krymu. Zbliżamy się do rocznicy kolejnej rosyjskiej agresji i jesteśmy bardziej solidarni. (…) Jako wschodnia flanka NATO jesteśmy zobowiązani do wzajemnej i zbiorowej obrony i zapewnienia pokoju na całym świecie – wskazał Biden.

Przypomniał, że w poniedziałek rozmawiał w Kijowie z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.

– My jako USA staramy się dostarczać krytyczną infrastrukturę dla Ukrainę, wasze kraje przyjęły miliony uchodźców, robimy co możemy, by wesprzeć Ukrainę, aby mogła walczyć o swoją wolność. Kraje B9 nie były tylko liderami, ale też sojusznikami, którzy sojusz wzmacniali, to ewidentnie widoczne. Artykuł 5. to święty, nienaruszalny artykuł, który oznacza zobowiązania wobec każdego państwa. Wyglądam z niecierpliwością dyskusji nad kolejnymi działaniami, by nasz sojusz był jeszcze silniejszy. Nie chodzi tylko o wolność Ukrainy, ale także o wolność w ogóle

– powiedział Joe Biden.

Bukareszteńska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służącą koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com