Putin o wycofaniu się Rosji z porozumienia o redukcji zbrojeń START. USA reagują

Antony Blinken/Fot. Petr David Josek / AP Photo

Zdaniem USA ogłoszenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina zawieszenia przez jego kraj udziału w porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych START jest niefortunne i nieodpowiedzialne – stwierdził sekretarz stanu USA Antony Blinken.

We wtorek 21 lutego Władimir Putin zapowiedział zawieszenie udziału w traktacie New START. Jak jednak podkreślił prezydent Rosji, nie oznacza to wycofania się z porozumienia. Taki krok był zapowiadany przez Kreml już od sierpnia 2022 roku; ponadto w lutym tego roku Rosja odmówiła Stanom Zjednoczonym inspekcji swojego arsenału jądrowego.

Podczas wystąpienia Putin zaznaczył, że zanim Rosja wróci do dyskusji na temat START-u, musi zastanowić się nad rozważeniem „arsenałów jądrowych Francji i Wielkiej Brytanii”. Dalej podkreślił, że Rosja nie pozwoli żadnemu z krajów należących do NATO przeprowadzić inspekcji arsenału nuklearnego, oskarżając blok transatlantycki o pomoc w „planowaniu ukraińskich ataków dronów na rosyjskie bazy lotnicze, w których stacjonuje część jej powietrznego odstraszania nuklearnego”. 

Prezydent Rosji przypomniał, że już tydzień temu podpisał dekret o postawieniu strategicznych kompleksów lądowych w stan gotowości bojowej. Przekazał też, że Rosja musi przygotować się na przeprowadzenie testów nuklearnych, ale zrobi to tylko wtedy, gdy USA przeprowadzą je jako pierwsze.

USA: Decyzja Putina niefortunna i nieodpowiedzialna

Ogłoszenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina zawieszenia przez jego kraj udziału ws. redukcji zbrojeń strategicznych START jest niefortunne i nieodpowiedzialne – stwierdził we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przebywa obecnie w Grecji.

 Podkreślił, że USA będą uważnie przyglądać się faktycznym poczynaniom Rosji.

Ekspert o ruchu Putina: Niemądre 

Artur Kacprzyk analityk PISM uważa, że Putin grozi USA wyścigiem zbrojeń nuklearnych (sił międzykontynentalnych), żeby wymusić ustępstwa ws. Ukrainy. 

„Niemądre, biorąc pod uwagę to:

– jak dużo Biden inwestuje we wsparcie Ukrainy- że USA właśnie zaczynają modernizację sił nuklearnych, a mają trochę większe PKB…” – stwierdza ekspert.

Jak dodaje, „zawieszenie” w dużej mierze już ma miejsce od trzech lat. – Rosja nie przyjmuje inspekcji swoich sił nuklearnych. Teraz pewnie przestanie dzielić się z USA informacjami na ich temat. Formalnie pewnie będzie przestrzegać ograniczeń traktatu, ale trudno będzie to weryfikować – podsumowuje. 

Czym jest New START?

New START to podpisany w 2010 roku traktat o redukcji zbrojeń jądrowych między Stanami Zjednoczonymi a Federacją Rosyjską. Porozumienie to wygasa w 2026 roku i jak zaznaczył Putin, na razie nic nie wskazuje na to, by porozumienie zostało przedłużone – „chyba że Zachód zgodzi się na przeprowadzenie kompleksowych rozmów w sprawie Ukrainy bez udziału Kijowa, co według USA jest niedopuszczalne” – czytamy w „FT”.

Traktat New START miał doprowadzić do zmniejszenia o połowę liczby strategicznych wyrzutni rakiet nuklearnych. Ponadto ustanowił nowy system kontroli i weryfikacji takiego arsenału – mimo tego traktat nie ograniczył liczby nieaktywnych operacyjnie głowic jądrowych, które mogą być składowane w tych państwach. Traktat został podpisany w Pradze przez ówczesnych prezydentów: USA – Baracka Obamę i Rosji – Dmitrija Miedwiediewa.

Źródło: gazeta.pl

1 thought on “Putin o wycofaniu się Rosji z porozumienia o redukcji zbrojeń START. USA reagują

  1. Tak to tak. ale…. Nikt nie powiedzial ile socjalnych nowelizacyj oglosil Putin. I to nie w przyszlosci, do czego nas w zasadzie juz przyzwyczaili. Takie wprowadzenia odnowien w Rossii jeszcze swiat nie widzial, a innym dostac sie do tej planki potszebne dziesiatki lat. I to dla wlasnego narodu. Mozna tylko pozajzdroscic. Komu mozliwie, to posluchajcie przemowienie Putina. Wszystko stanie na swoje nogi. Wydaje sie ze warszawskie wypowieddzi troche zaslabe. A jakie wasze wrazenie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com