Putin odwiedził Mongolię. Co z jego aresztowaniem? To nagranie obiegło sieć
Władimir Putin został powitany w Mongolii z najwyższymi honorami. Wcześniej Komisja Europejska zaapelowała o aresztowanie Rosjanina zgodnie z obowiązującym nakazem wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny.
Władimir Putin rozpoczął w poniedziałek 2 września wizytę w Mongolii. Podróż odbywa się, mimo że kraj ten uznaje jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego, który nakazał aresztowanie rosyjskiego dyktatora za zbrodnie w Ukrainie.
Mongolia. Władimir Putin powitany czerwonym dywanem mimo nakazu aresztowaniaPutin nie tylko nie został aresztowany na terenie Mongolii, a został powitany czerwonym dywanem. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak polityk opuszcza samolot i ściska ręce osobom, które czekały na niego na miejscu.
We wtorek rosyjski przywódca ma się spotkać z prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem. Rozmowy mają dotyczyć planów budowy nowego gazociągu łączącego Rosję i Chiny w ramach projektu Power of Siberia 2. Mongolia leży na trasie planowanego nowego rurociągu. Power of Siberia 2 jest częścią rosyjskiej strategii mającej na celu zrekompensowanie utraty większości możliwości sprzedaży gazu w Europie.
Komisja Europejska apeluje do Mongolii. „Aresztujcie Putina”
Władimir Putin jest od ponad roku poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za nielegalne deportacje ukraińskich dzieci z terenów okupowanych i przymusowe rusyfikacje.
– Wyraziliśmy nasze zastrzeżenia związane z wizytą i jasno przedstawiliśmy stanowisko – powiedziała rzeczniczka Komisji Nabila Massrali podkreślając, że Unia Europejska wspiera śledztwo prowadzone w Ukrainie przez prokuratora Haskiego Trybunału. – Wzywamy do współpracy z trybunałem wszystkie państwa – dodała rzeczniczka Komisji. Jednak ani Bruksela, ani Trybunał w Hadze nie ma możliwości wyegzekwowania nakazu aresztowania.
To pierwsza wizyta Putina w kraju, który uznaje jurysdykcję haskiego Trybunału od czasu wydania za nim nakazu aresztowania. Poprzednia planowana podróż Putina do RPA została ostatecznie odwołana, kiedy po międzynarodowych protestach kraj ten zadeklarował, że będzie przestrzegać międzynarodowych zobowiązań.
Źródło: gazeta.pl