Rosja przepuszcza nielegalnych migrantów do Estonii

pixabay.com

– Ośmiu obywateli Somalii próbowało przedostać się z Rosji do Estonii, nie mając prawa wjazdu do strefy Schengen – powiedział minister spraw wewnętrznych Estonii Lauri Laanemets. Polityk zaznaczył, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Federację Rosyjską. Służby Kremla umożliwiły całe zdarzenie.

Komenda straży granicznej Finlandii poinformowała w środę, że do przejść granicznych na południowym wschodzie kraju przybyło ze strony Rosji blisko 50 nowych migrantów. Według straży granicznej liczba migrantów przybywających do granicy w Karelii Południowej wyraźnie zwiększyła się w ostatnich dniach. Są to głównie osoby pochodzące z Bliskiego Wschodu i Afryki Płn.-Wsch., które nie posiadają odpowiednich dokumentów uprawniających do wjazdu do strefy Schengen, ale chcą uzyskać w Finlandii azyl.

Rząd w Helsinkach ogłosił w czwartek, że od soboty na trzy miesiące zamknięte zostaną główne przejścia graniczne z Rosją.

„Ośmiu Somalijczyków bez odpowiednich dokumentów próbowało przedostać się do Estonii przez Narwę. Ze względu na brak wizy Schengen lub pozwolenia na pobyt wydano im zakaz wjazdu na granicy i skierowano z powrotem na stronę rosyjską”

– wyjaśnił Laanemets.

Minister dodał, że przy punktach kontrolnych po drugiej stronie granicy z Rosją zaobserwowano więcej osób, które mogą próbować dostać się do Estonii; zaznaczył przy tym, że obecnie nie są to wielkie liczby imigrantów.

Możemy już nazwać to atakiem hybrydowym. Jest to działanie celowe; ludzie przyjeżdżają, zaczynają ubiegać się o azyl i ochronę międzynarodową, a my będziemy musieli zapewnić im mieszkanie i pomoc” – wskazał estoński minister spraw wewnętrznych. „Celem tych działań jest destabilizacja społeczeństwa oraz wzbudzenie niepokoju i strachu wśród ludzi” – zaznaczył.

Zapowiedział, że w odpowiedzi na rozwój wydarzeń Estonia będzie mogła zamknąć niektóre przejścia graniczne.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com