Rosyjskie media oceniły Donalda Tuska. Ich uwagę przykuła praca magisterska premiera

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Donald Tusk został przedstawiony w rosyjskich mediach jako „rusofob optujący za sankcjami”. Ponadto wypomniano historię rodziny premiera oraz… jego pracę magisterską. Uwagę przykuła historyczna postać, która zainspirowała polityka podczas studiów.

Nowy premier Polski Donald Tusk pojawił się w ostatnim czasie w mediach wielu krajów na świecie. Wśród nich znalazła się również Rosja, której dziennikarze przywołali wydarzenia z przeszłości. Według doniesień Business Insider Kreml wiele z nich wykorzystał dla własnych celów.

Rosja oceniła Donalda Tuska. Uwagę mediów przykuła jego praca magisterska

– Rosyjskie media, komentując objęcie urzędu przez Donalda Tuska, bardzo skupiły się na jego życiorysie. Prezentowały go jako rusofoba, optującego za sankcjami na Rosję po aneksji Krymu w 2014 roku – powiedziała analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich Katarzyna Chawryło w rozmowie z Business Insider. – Wypominano premierowi dziadka w Wermachcie, co wpisuje się w szerszą rosyjską narrację na temat tego, że Polska podczas II wojny światowej współpracowała z hitlerowskimi Niemcami – przekazała ekspertka i oceniła, że Rosja spodziewa się „ostrzejszego kursu” polskiego rządu.

Zainteresowanie mediów wzbudziła praca magisterska premiera. „Według relacji Donald Tusk poświęcił pracę magisterską 'rusofobowi Piłsudskiemu, który podpisał pakt z Hitlerem w 1934 r.’ – napisała Katarzyna Charwyło. Jak można przeczytać w artykule Pawła Kusiaka, udostępnionego przez Muzeum Historii Polski, Donald Tusk w 1980 roku obronił na Uniwersytecie Gdańskim pracę magisterską dotyczącą kształtowania się legendy Piłsudskiego w przedwojennych czasopismach.

Donald Tusk w zagranicznych mediach. „Polska nie będzie łatwym partnerem”, „Dobra wiadomość”

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl Dziennikarze niemieckiego tygodnika „Die Zeit” stwierdzili, że „błędem byłoby sądzić, że Polska będzie łatwym partnerem z Donaldem Tuskiem na czele”. Media argumentowały to twierdzenie brakiem entuzjazmu polityka w sprawie euro oraz jego dezaprobatą wobec pomysłów Brukseli w sprawie migracji. Przypomnijmy również, że włoski dziennik „Corriere della Sera” zacytował wypowiedź lidera Demokratów Lewicy i byłego burmistrza Turynu Piero Fassino, który stwierdził, że wybór Donalda Tuska na premiera to „dobra wiadomość dla Polski i Europy”.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com