Drony, pociski balistyczne i kierowane: nieustanne ataki Rosji na ukraińską infrastrukturę energetyczną sprawiają, że konieczne jest zbudowanie głębokiej obrony przeciwlotniczej wokół każdego większego miasta.

Patriot (REUTERS/Kacper Pempel)

Rosjanie przeprowadzili kolejny atak terrorystyczny na infrastrukturę krytyczną Ukrainy: w nocy 17 grudnia państwo terrorystyczne przeprowadziło zmasowane uderzenie przy użyciu rakiety Iskander-K, pocisku kierowanego X-59 i
20 dronów szturmowych. Wszystkie cele powietrzne zostały zniszczone przez systemy obrony powietrznej, które po raz kolejny zademonstrowały swoje skuteczne działanie. Jeden ukraiński cywil zginął, gdy wrak drona spadł na prywatny dom w regionie Odessy, ponieważ państwo terrorystyczne nadal zabija cywilów na Ukrainie. Takie ataki stają się coraz częstsze: w szczególności Rosja używa dronów szturmowych niemal codziennie od początku zimnej pogody. Trend ten wymaga dodatkowych dostaw systemów obrony powietrznej dla ukraińskich sił zbrojnych.

Rosja przekształciła tymczasowo okupowany Krym w trampolinę do systematycznych ataków na Ukrainę: Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne wystrzeliwują drony, aby uderzyć w krytyczną infrastrukturę – niszczenie takich obiektów jest zalecane w rosyjskiej doktrynie wojskowej i jest potwierdzeniem terrorystycznego charakteru tego kraju. Ponieważ większość zimy jest jeszcze przed nami, Putin będzie starał się jak najmocniej uderzyć w ukraiński sektor energetyczny. W jego opinii powinno to stać się pośrednim celem tej wojny, a także narzędziem wywierania presji na Ukrainę, aby przekonać oficjalny Kijów do negocjacji.

W związku z tym systematycznym atakom rakietowym i dronowym na infrastrukturę krytyczną Ukrainy można zapobiec jedynie poprzez stworzenie potężnego, głęboko bronionego systemu obrony powietrznej wokół każdego większego ukraińskiego miasta, a także wokół obiektów infrastruktury o znaczeniu strategicznym. Jeśli Putin zrozumie, że rosyjskie rakiety i drony zostaną zniszczone w powietrzu z wyprzedzeniem, częstotliwość ich użycia znacznie spadnie. Ogólnie rzecz biorąc, trend ten już istnieje, ponieważ obecne rosyjskie ataki rakietowe są mniej intensywne w porównaniu z zeszłorocznym sezonem grzewczym. Zachód pomógł Ukrainie przetrwać pierwszą zimę po wybuchu wojny na pełną skalę i była to całkowita porażka planów Putina. Systemy obrony powietrznej, takie jak Patriot, IRIS-T, SAMP(T) okazały się bardzo skuteczne i zdolne do zestrzeliwania różnych typów rosyjskich rakiet. Dostawy dodatkowych jednostek takich systemów pomogą milionom Ukraińców przetrwać kolejną trudną zimę w obliczu rosyjskiego terroru rakietowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com