Sekretarz stanu USA przyleciał do Izraela

U.S. Department of State, Public domain, via Wikimedia Commons - U.S. Department of State, Public domain, via Wikimedia Commons

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przyleciał w środę wieczorem do Izraela w ramach swojej czwartej wizyty w tym kraju od ataku Hamasu z 7 października. Tematami rozmów mają być przedłużenie obowiązującego rozejmu oraz powojenna przyszłość Strefy Gazy.

Jak zapowiadał Departament Stanu, Blinken w Izraelu oraz później na Zachodnim Brzegu Jordanu ma rozmawiać na temat dalszych wysiłków na rzecz uwolnienia pozostałych zakładników Hamasu, ochrony cywilów podczas izraelskich działań wojennych w Strefie Gazy.

W obu tych miejscach, a także w kolejnym przystanku podróży, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Blinken ma też przedyskutować przyszłość Stefy Gazy oraz „konkretne kroki” w kierunku stworzenia niepodległego państwa palestyńskiego.

Do wizyty dochodzi w momencie, gdy w Katarze wciąż toczą się pertraktacje dotyczące przedłużenia trwającego rozejmu w Gazie o kolejne dni, by umożliwić dalsze uwalnianie zakładników oraz dostarczanie pomocy humanitarnej. Rozmowy z udziałem przedstawicieli USA, Izraela, Kataru i Egiptu mają być bliskie sukcesu.

Wizyta Blinkena jest już czwartą jego podróżą do Tel Awiwu od ataku Hamasu na Izrael 7 października. 

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com