Siedzi już ponad 2000 dni! Uwięziony w Rosji Amerykanin prosi o ratunek prezydenta Bidena

The White House - P20231009AS-0489 - Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=138679327

Paul Whelan to Amerykanin, który już od ponad 2 tysięcy dni jest więziony w rosyjskim zakładzie karnym. Jak informuje CNN, Whelan wzywa administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena do podjęcia zdecydowanych kroków na rzecz uwolnienia jego, a także dziennikarza z USA, Evana Gershkovicha.

Whelan, którego Departament Stanu USA uznał za bezprawnie przetrzymywanego, został aresztowany w Moskwie w grudniu 2018 roku i skazany w 2020 roku na 16 lat więzienia na podstawie zarzutów o szpiegostwo, którym konsekwentnie zaprzeczał. Mężczyzna rozmawiał z telewizją CNN z kolonii karnej w Mordowii w Rosji.

„Należy podjąć zdecydowane działania, Stany Zjednoczone muszą coś zrobić – zapełnić zatokę Guantanamo rosyjskimi urzędnikami, aresztować rosyjskich szpiegów. Zrobić coś, co sprawi, że Kreml zwróci na to uwagę”

– wezwał były żołnierz armii USA.

Zarzut szpiegostwa postawiono również korespondentowi dziennika „Wall Street Journal” Gershkovichowi; także on zaprzecza oskarżeniom. Whelan powiadomił w rozmowie z CNN, że proces Gershkovicha rozpocznie się w przyszłym tygodniu za zamkniętymi drzwiami w rosyjskim Jekaterynburgu.

Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller zapowiedział w zeszłym tygodniu, że rząd USA „będzie w dalszym ciągu pracował, aby sprowadzić do domu Evana Gershkowicza i Paula Whelana”. „Nie rozmawiamy o szczegółach tej sprawy publicznie, jak zawsze to miało miejsce, ale jest to jeden z najwyższych priorytetów Białego Domu” – zadeklarował.

Whelan przebywa w więzieniu w Mordowii, około osiem godzin drogi od Moskwy, gdzie wykonuje pracę fizyczną w fabryce odzieży.

„Wszystko jest zakurzone, brudne i paskudne. Robisz wszystko, co w twojej mocy, żeby zachować spokój i czystość. To najgorsze środowisko, jakie możesz sobie wyobrazić. To niewiarygodne, by ktokolwiek mógł w ogóle brać tu pod uwagę prawa człowieka” 

– powiedział, opisując warunki przymusowej pracy.

W rosyjskich więzieniach i aresztach przebywa obecnie kilku Amerykanów. W środę sąd skazał na trzy lata i dziewięć miesięcy kolonii karnej amerykańskiego żołnierza, uznając go za winnego kradzieży i groźby zabójstwa. Sierżant Gordon Black nie przyznał się do grożenia kobiecie zabójstwem, ale częściowo przyznał się do kradzieży.

Inni Amerykanie to m.in dziennikarka Alsu Kurmaszewa, nauczyciel Marc Fogel i muzyk Travis Leake, więzieni w związku z zarzutami dotyczącymi handlu narkotykami. W areszcie przebywa też posiadająca podwójne obywatelstwo – USA i Rosji – 32-letnia Ksenia Hawana, która została skazana za wpłacenie pieniędzy na rzecz fundacji pomagającej Ukrainie.

Źródło: pap, niezalezna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com