Sikorski twardo o zbrodni wołyńskiej: Trzeba przestać bawić się w politykę

Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl

– Nie chcemy robić z tego polityki. Ale dla Polski jest to palący problem polityczny, ponieważ ci Polacy mają potomków – tak o ofiarach zbrodni wołyńskiej mówił w rozmowie z „Europejską Prawdą” szef MSZ Radosław Sikorski. Co jeszcze padło w wywiadzie na temat rzezi?

Co powiedział Radosław Sikorski w wywiadzie: – Coś naprawdę musi się wydarzyć. Trzeba przestać bawić się w politykę w tej sprawie. W historii każdego kraju są bolesne momenty. Każdy naród zrobił coś, co nie jest powodem do dumy – zaznaczył szef MSZ. Polityk podkreślił, że „istnieje chrześcijański obowiązek: grzebać zmarłych”. – Nie chcemy robić z tego polityki. Ale dla Polski jest to palący problem polityczny, ponieważ ci Polacy mają potomków. Cała ludność tych ziem została wysiedlona na tereny współczesnej Polski. Osoby te mają krewnych, którzy głosują w wyborach. Dlatego jest to kwestia polityczna. Ofiary tej masakry należy pochować po chrześcijańsku. Tylko o to prosimy – podkreślał.

Co szef MSZ przekazał władzom Ukrainy: W niedzielę Radosław Sikorski zakończył trzydniową wizytę w Ukrainie, gdzie spotkał się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W trakcie rozmowy z szefem dyplomacji Andrijem Sybihą wspomniał m.in. o zbrodni wołyńskiej. „Minister zaznaczył, że pojednanie między narodami jest jednym z warunków wejścia Ukrainy do Zjednoczonej Europy, a sprawa ekshumacji i pochówku 100 tysięcy ofiar nie jest kwestią polityczną – tylko cywilizacyjną” – informował polski MSZ. – Mamy dość woli, umiejętności dyplomatycznych i mądrości, aby nawet najtrudniejsze problemy rozwiązać w sposób dobrosąsiedzki – deklarował z kolei Sybiha.

Jakie działania podjął ostatnio Sejm: W lipcu posłowie przyjęli uchwałę w sprawie uczczenia 81. rocznicy zbrodni ludobójstwa dokonanej na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich. „Do dziś ofiary tej zbrodni nie mają swoich grobów, nie dokonano ekshumacji, nie zorganizowano ich godnych pochówków” – czytamy w uchwale. „Sejm RP zobowiązuje polski rząd do kontynuowania akcji dyplomatycznej zmierzającej do upamiętnienia wszystkich pomordowanych Polaków na Kresach. Wzywa władze Ukrainy do uznania zbrodni ludobójstwa oraz zgody na ekshumację i zapewnienie należytego pochówku ofiar Rzezi Wołyńskiej” – podkreślono.

Czym była Zbrodnia Wołyńska: „Antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy). Czas trwania Zbrodni Wołyńskiej to lata 1943-1945” – podaje IPN. Polscy historycy szacują, że w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści zabili ok. 100 tys. Polaków. W akcjach odwetowych zginęło z kolei ok. 10-12 tys. Ukraińców

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com