Sky News: Siły Zbrojne Ukrainy po raz pierwszy zaatakowały z powietrza cel w Rosji

Ukraina przeprowadziła wiele ataków dronów w głąb terytorium Rosji. Jednak użycie samolotu bojowego do ataku na cele w Federacji Rosyjskiej  może być postrzegane przez Moskwę jako eskalacja.

Ukraińcy zniszczyli piątą Ropuchę

Źródło  dodało, że wieczorem 8 czerwca siły ukraińskie rozpoczęły „skoordynowany atak” na rosyjski statek desantowy, który niedawno przepłynął z Morza Czarnego na Morze Azowskie. Jak podało źródło, okręt jest piątym z siedmiu okrętów desantowych klasy Ropucha, które zostały zatopione lub „uczynione niezdatnymi do użytku” w wyniku ukraińskich ataków.

Wojska rosyjskie używają tych statków do transportu amunicji i sprzętu do okupowanego miasta Mariupol w obwodzie donieckim w celu dalszego tranzytu na linię frontu.

– Ten udany atak pokazuje Rosjanom, że nie mogą swobodnie działać ani na Morzu Czarnym, ani na wschodzie – dodało źródło.

Atak w obwodzie astrachańskim

Główny wywiad wojskowy Kijowa podał, że jego siły uderzyły w ultranowoczesny rosyjski samolot bojowy stacjonujący w bazie lotniczej prawie 600 km od linii frontu

Zgoda prezydenta USA na ataki na cele w Rosji

Pod koniec maja prezydent Biden, po miesiącach wahań, zdecydował o wyrażeniu zgody na użycie przez Ukrainę dostarczanej przez USA broni na cele na terytorium Federacji Rosyjskiej.

RP.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com