Supernowoczesny samolot zniszczony. „Trafienie w Su-57 pierwszym w historii”

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR, rosyjski samolot Su-57 Felon został zniszczony w sobotę. Do trafienia miało dojść na lotnisku Achtubińsk, które znajduje się w odległości 589 km od linii frontu.

Ukraińcy pokazali dwa zdjęcia satelitarne lotniska w Achtubińsku; na zdjęciu z 7 czerwca widać cały samolot, zaś na zdjęciu, wykonanym dzień później przy maszynie widać „wyrwy po wybuchach i charakterystyczne plamy po pożarze, spowodowanym przez trafienie” – wyjaśniono.

Trafienie w Su-57 jest pierwszym takim przypadkiem w historii – oświadczył HUR w komunikacie w sieciach społecznościowych.

HUR podkreślił, że Su-57 to najnowocześniejszy samolot rosyjskich sił powietrzno-kosmicznych, zdolny do przenoszenia rakiet Ch-59 i Ch-69.

Brytyjskie ministerstwo obrony oceniało w ub. roku, że Su-57 Felon jest wykorzystywany w wojnie na Ukrainie, ale w ograniczonym zakresie, gdyż priorytetem dla rosyjskich sił powietrznych jest uniknięcie jego utraty.

Jak wskazywał Zespół Badań i Analiz Militarnych, cena jednego egzemplarza Su-57 ma wynosić 3,192 mld rubli.

Brytyjczycy informowali, że jest to najbardziej zaawansowany rosyjski naddźwiękowy odrzutowiec bojowy piątej generacji, wykorzystujący technologie stealth i wysoce zaawansowaną awionikę.

Uznawali także, że misje z użyciem tej maszyny były prawdopodobnie ograniczone do przelotu nad terytorium Rosji i wystrzeliwania stamtąd na Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu typu powietrze-ziemia lub powietrze-powietrze.

Źródło: Money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com