Szef MSZ Finlandii: Zwróciliśmy się ku NATO z powodu gróźb nuklearnych Rosji

Rosyjskie groźby dotyczące użycia broni jądrowej były kluczowym czynnikiem, który skłonił Finlandię do ubiegania się o wejście do NATO – przyznał w wywiadzie minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto.

Pekka Haavisto podczas pobytu na posiedzeniu OBWE w Łodzi udzielił wywiadu japońskiej agencji Kyodo. Jak powiedział, w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę „zmieniły się realia bezpieczeństwa w Europie”.

Szef dyplomacji Finlandii o NATO i groźbach nuklearnych Rosji 

Jak powiedział fiński minister spraw zagranicznych, groźby nuklearne Moskwy sprawiły, że Finlandia, która dzieli z Rosją granicę o długości 1300 km, zastanawia się, jak reagować i gdzie szukać wsparcia, jeśli sama zostanie poddana takiej retoryce. Jak przyznał, te obawy były jednym z powodów, które skłoniły Finlandię do historycznej decyzji dla jej bezpieczeństwa i zwrócenia się ku NATO. 

Po inwazji Rosji na Ukrainę Szwecja i Finlandia podjęły starania o wstąpienie do NATO. Wniosek Finlandii został złożony w maju. Na członkostwo muszą się zgodzić wszystkie państwa należące do Sojuszu. W zamian za poparcie wniosku Szwecji i Finlandii Turcja zażądała, aby kraje te zajęły twardsze stanowisko wobec ugrupowań kurdyjskich. Pod koniec listopada szef NATO Jens Stoltenberg wezwał do przyspieszenia akcesji Finlandii i Szwecji do Sojuszu. Ze wszystkich trzydziestu członków Paktu Północnoatlantyckiego ratyfikacji nie dokonały jeszcze Węgry i Turcja.

– Finlandia i Szwecja wywiązały się ze swych zobowiązań. Nadszedł czas na sfinalizowanie procesu akcesyjnego i na powitanie tych krajów jako pełnoprawnych członków NATO – oświadczył Jens Stoltenberg.

Gazeta.pl

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com