Rosjanie nie używają już dronów-kamikadze z Iranu. Ukraińskie wojsko wskazuje możliwy powód

Według ukraińskiego wojska Rosjanie wstrzymali korzystanie z irańskich dronów kamikadze. Powodem mają być warunki pogodowe. Jak przekazał asystent dowódcy Sił Połączonych Jewhen Siłkin, bezzałogowce źle reagują na mróz.

Wypowiedź Jewhena Siłkina przytacza Radi

Rosjanie nie używają już dronów z Iranu. Powodem ma być zimno

– Drony są wykonane z plastików i innych materiałów, które są wrażliwe na zimno i złe warunki pogodowe. Obecnie obserwujemy loty szkoleniowe lotnictwa bombowego, natomiast od pewnego czasu aktywność dronów jest zawieszona – powiedział Siłkin. 

Jak dodał, Ukraina nie ma możliwości zatrzymania dostaw dronów i pocisków dla Rosji. – Ale otrzymujemy znaczną liczbę systemów obrony przeciwlotnicznej z Zachodu – dodał Siłkin. Jak dodał, ukraińskie wojsko jest w stanie zestrzeliwać obecnie od 75 do 80 proc. „celów powietrznych”. 

Ukraińscy wojskowi już 9 listopada informowali, że Rosjanie używają mniej irańskich dronów Shahed 136 do ostrzałów obiektów cywilnych na Ukrainie. Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat podawał, że Rosjanom prawdopodobnie zaczęły się kończyć bezzałogowce z Iranu. Dodawał przy tym, że mniejsza intensywność ataków wynika też z warunków pogodowych.

Ukraiński sztab o stratach po stronie Rosji

W niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od 24 lutego ukraińska armia zlikwidowała około 91 tysięcy 150 rosyjskich żołnierzy, w tym 550 w ciągu poprzedniej doby. Ukraińskie siły artyleryjskie oraz rakietowe zniszczyły 2922 rosyjskie czołgi, w tym 5 w ciągu ostatniej doby, 5892 opancerzone wozy bojowe, w tym 6 w ciągu ostatniej doby, 1908 systemów artyleryjskich, 2 w ciągu doby. Ponadto ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 281 rosyjskich samolotów, w tym jeden wczoraj, 263 rosyjskie śmigłowce, 1573 drony, w tym 1 w ostatniej dobie, również 531 pocisków cruise.

Według Sztabu Generalnego, Ukraińcy zniszczyli 16 rosyjskich statków. Liczba pojazdów wojskowych i cystern rosyjskich okupantów zmniejszyła się o 5 i pół tysiąca sztuk. W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili 7 cystern z paliwem.

Gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com