Ukraina reaguje na słowa prezydenta Macrona o gwarancjach dla Rosji. „Uścisk dłoni zamiast Norymbergi?”

Emmanuel Macron / autor: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN

„Zamiast Norymbergi podpisanie z Rosją porozumienia i uściśnięcie dłoni? Dziwna logika zakulisowej dyplomacji, której czas dobiegł końca” – napisał w mediach społecznościowych Ołeksij Daniłow. Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony skomentował w ten sposób wypowiedź Emmanuela Macrona na temat gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji.

„Terrorystyczne i zabójcze państwa chcą udzielać gwarancji bezpieczeństwa? Zamiast Norymbergi podpisanie z Rosją porozumienia i uściśnięcie dłoni? Ukraińska krew na rękach Putina nie zakłóci zasady 'business as usual’? Dziwna logika zakulisowej dyplomacji, której czas dobiegł końca” – napisał na Facebooku Ołeksij Daniłow. 

Emmanuel Macron o gwarancjach bezpieczeństwa dla Rosji

Dalej pokreślił, że najlepsza gwarancja dla „Europy i świata” to „zdemilitaryzowana i pozbawiona broni jądrowej Rosja”. 

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony odniósł się do wywiadu, który Emmanuel Macron udzielił francuskiej telewizji TF1. Jak opisuje Reuters, prezydent Francji powiedział, że Europa musi przygotować swoją przyszłą architekturę bezpieczeństwa. – Oznacza to, że jedną z podstawowych kwestii, którymi musimy się zająć – jak zawsze powtarzał prezydent Putin – jest obawa, że NATO przyjdzie pod drzwi (Rosji) i rozmieści tam broń, którą zagrozi Rosji – mówił Macron. 

Dalej prezydent stwierdził, że ta kwestia będzie tematem rozmów pokojowych. – Więc musimy być przygotowani na to, co jesteśmy gotowi zrobić, jak chronić naszych sojuszników i jakie dać Rosji gwarancje w dniu, gdy wróci do stołu negocjacyjnego – powiedział Macron. 

Joe Biden otwarty na rozmowy z Putinem

Wywiad z Macronem został przeprowadzony podczas jego wizyty w Białym Domu. Po tym spotkaniu Joe Biden powiedział, że wraz z prezydentem Macronem zgodzili się co do konieczności dalszego wspierania Ukrainy, pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności i działań na rzecz złagodzenia skutków wojny. Prezydent USA potępił imperialne ambicje Putina, ataki na cywilną infrastrukturę na Ukrainie i szantaż energetyczny wobec Europy. Joe Biden powiedział, że nie ma w planach rozmowy z Putinem ale dodał, że jest na to otwarty.

– Jestem przygotowany do rozmowy z Putinem, jeśli będzie skłonny do zakończenia wojny. Jak dotąd tego nie zrobił. Jeśli to nastąpi to zasiądę do rozmów w porozumieniu z moimi sojusznikami z NATO, by dowiedzieć się jakie ma zamiary – mówił. Dodał, że w międzyczasie kluczowe jest wspieranie Ukrainy. – Idea, że Putin mógłby pokonać Ukrainę jest niewyobrażalna – mówił prezydent USA.

Gazeta.pl

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com