Szefowa KE i sekretarz generalny NATO w Wilnie i Rydze. „Łukaszence nie udało się podważyć jedności UE”

Fot. Mindaugas Kulbis / AP Photo

– Nasi przeciwnicy nie cofną się przed niczym, by nas zdestabilizować. By reagować na takie wydarzenia, ważne jest, aby UE i NATO pracowały ręka w rękę – zaznaczyła w niedzielę w Wilnie Ursula von der Leyen. Szefowa KE wraz z sekretarzem generalnym NATO w związku z kryzysem migracyjnym odbywają w niedzielę wizyty na Litwie i Łotwie.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielę odbywają wspólne spotkania w Wilnie i w Rydze. W stolicy Litwy spotkali się m.in. z prezydentem Gitanasem Nausedą i premier Ingridą Šimonyte, a na Łotwie będą rozmawiać z premierem Kriszjanisem Karinszem.

– Reżim Łukaszenki wykorzystuje ludzi, by wywrzeć nacisk na sąsiednie kraje. To nieludzkie i cyniczne. Żaden sojusznik NATO nie może w takiej sytuacji stać sam, wszyscy sojusznicy wyrazili swoją solidarność z Litwą i zapewniliśmy bardzo praktyczną pomoc – mówił Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej w Wilnie.

Podkreślił, że na Litwę został wysłany zespół ekspercki NATO, a sojusz jest w kontakcie z państwami partnerskimi, które mogą być wykorzystywane w tranzycie migrantów.

Sekretarz generalny NATO mówił też o „nieusprawiedliwionym nagromadzeniu rosyjskich sił w pobliżu granicy z Ukrainą”.

– Wzywamy Rosję do deeskalacji i redukcji napięć – powiedział Stoltenberg. – NATO pozostaje czujne, jesteśmy gotowi bronić wszystkich sojuszników i będziemy nadal zapewniać Ukrainie wsparcie polityczne i praktyczne – dodał.

Stoltenberg podkreślił jednocześnie, że „wsparcie dla partnerów nie jest zagrożeniem dla Rosji” i wciąż aktualna jest propozycja rozmów z Rosją, która padła przed kilkunastoma miesiącami.

– Piłka leży po stronie Rosji – stwierdził sekretarz generalny NATO.

Ursula von der Leyen: Łukaszenka nie dał rady podminować naszej jedności

Szefowa KE Ursula von der Leyen zaznaczyła, że Unia Europejska w pełni solidaryzuje się z Litwą, Łotwą i Polską.

– Litwa ma do czynienia z celowym, cynicznym i niebezpiecznym atakiem hybrydowym zorganizowanym przez reżim Łukaszenki – mówiła w Wilnie przewodnicząca KE. Zaznaczyła, że cywile są „wabieni na granicę Białorusi fałszywymi obietnicami”.

– Zapewniamy Litwie sprzęt, który pomaga efektywnie zarządzać granicami w bliskiej współpracy z naszymi agencjami Frontex, EASO i Europol. Litwa skorzystała z 37 mln euro w pomocy awaryjnej, natomiast w tym tygodniu trzykrotnie zwiększamy nasze fundusze dla Litwy, Łotwy i Polski do 200 mln euro w tym i przyszłym roku – zaznaczyła Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca KE podkreśliła, że „Łukaszence nie udało się podważyć jedności i solidarności UE”.

– Powinniśmy wyciągnąć wnioski. Nasi przeciwnicy nie cofną się przed niczym, by nas zdestabilizować. By reagować na takie wydarzenia, ważne jest, aby UE i NATO pracowały ręka w rękę – dodała.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com