Białoruś planuje ćwiczenia wojskowe na granicy z Ukrainą. Udział weźmie także Rosja

Nikolay Petrov / AP

Białoruś zamierza przeprowadzić ćwiczenie wojskowe na południowej granicy – podała agencja prasowa BielTa. Mają w nich udział wziąć także Rosjanie.

O planowanych ćwiczeniach poinformował w czasie przemówienia białoruski minister obrony Wiktor Chrenin. – Zamierzamy przeprowadzić ćwiczenie wspólnie z naszymi kolegami, głównym sojusznikiem strategicznym – Federacją Rosyjską – powiedział.

Polityk dodał, że wspólne ćwiczenia z Rosją mają objąć południową granicę Białorusi, czyli granicę z Ukrainą. Jak podkreślił, oba państwa nie mają zamiaru organizować tak dużych manewrów wojskowych, jak np. Zapad.

Rosja chce zaatakować Ukrainę?

W ostatnich tygodniach służby ukraińskie i amerykańskie informują o możliwej eskalacji konfliktu na wschodzie kraju i inwazji Rosji. Zełenski w piątek na spotkaniu z zaproszonymi przez siebie dziennikarzami zaznaczył, że na temat groźby rosyjskiej agresji rozmawiał ostatnio z kanclerz Niemiec i Angelą Merkel i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Ukraiński prezydent dodał, że jeśli chodzi o wtargnięcie na szeroką skalę, bądź kontynuację eskalacji ze strony Rosji czy wspieranych przez nią bojowników, to taka możliwość może być każdego dnia. Zapewnił też, że Ukraina „w pełni kontroluje swoje granice i jest gotowa do wszelkiej eskalacji”. Wcześniej amerykański i ukraiński wywiady informowały o ponad 90 tysiącach rosyjskich żołnierzy u granic z Ukrainą i możliwej rosyjskiej agresji na przełomie stycznia i lutego.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com