Szokujące słowa Trumpa. „Kiedyś grał w Monopol, a teraz gra w Ryzyko”

Fot. REUTERS/Sam Wolfe

Donald Trump kiedyś grał w „Monopol”, a teraz gra w „Ryzyko” – oceniają ostatnie wystąpienia byłego prezydenta USA prowadzący podcast „Co to będzie” Marta Nowak i Miłosz Wiatrowski-Bujacz. Startujący ponownie w wyborczym wyścigu i ubiegający się o republikańską nominację Trump zaszokował świat słowami o zachęcaniu Putina do ataku na sojuszników USA z NATO.

Słowa Trumpa o sojusznikach z NATO obiegły cały świat i wywołały liczne komentarze – także w Polsce. Podczas wiecu wyborczego w Karolinie Południowej Trump opowiedział o rozmowie, jaką miał odbyć z jednym z przywódców europejskich. – Jeden z prezydentów dużego kraju zapytał, czy jak nie zapłacą, a zostaną zaatakowani przez Rosję, to ich obronię. Odpowiedziałem mu: nie zapłacicie swoich zaległości, to nie będę was bronił. W rzeczywistości zachęcałbym ich [Rosję – red.], żeby zrobili z wami, co zechcą. Musicie zapłacić swoje rachunki – opowiadał Donald Trump. Nie ujawnił, o który kraj chodzi.

Trump jeszcze za swojej prezydentury wielokrotnie zwracał uwagę, że część członków NATO nie dotrzymuje zobowiązań traktatowych i nie przeznacza przynajmniej 2 proc. swojego PKB na armię. Tyle że to było przed najazdem Rosji na Ukrainę i realnym zagrożeniem dla wschodniej flanki NATO.

Słowa byłego – a być może i przyszłego – prezydenta USA odbiły się szerokim echem także nad Wisłą. Jak zwróciła uwagę prowadząca podcast „Co to będzie” Marta Nowak, prezydent Andrzej Duda sprawia wrażenie, jakby bagatelizował wypowiedź Trumpa.

– Duda cały czas podtrzymuje narrację, że to jest historia dla Amerykanów, na rynek wewnętrzny – oceniła. – Natomiast poseł PiS Janusz Kowalski zwraca uwagę, że to nie jest kierowane do Polaków, tylko do Niemców. Ale to tak nie działa, że będziemy wybierać, komu w NATO pomożemy, a komu nie. Jakbyśmy mieli jakiś koszyk, z którego wyciągamy to, co nam pasuje – dodała.

Miłosz Wiatrowski-Bujacz zwrócił natomiast uwagę, że prezydent Duda podtrzymuje mit Trumpa – genialnego biznesmena, kierującego się biznesową kalkulacją. – Wbrew temu, co mówi prezydent Duda, biznesowa historia Trumpa jest pełna upadków, naginania prawa. To jest raczej historia mataczenia, a nie jakichś „świetnych deali” – zauważył.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com