Szwajcaria. Głosujący w referendum za małżeństwami jednopłciowymi

Michael Buholzer / AP / AP

Większość Szwajcarów głosujących w niedzielnym referendum opowiedziała się za dopuszczeniem w tym kraju do zawierania małżeństw par jednopłciowych. Tak wynika z rezultatów plebiscytu, uwzględniających głosy oddane w 20 z 23 kantonów. 64 proc. głosujących opowiedziało się za rządową propozycją przy 52-procentowej frekwencji.

Do poddania propozycji rządu pod referendum doprowadzili przeciwnicy małżeństw jednopłciowych, zbierając wymagane do jego przeprowadzenia 50 tysięcy podpisów. Od 2007 roku, w Szwajcarii pary homoseksualne mogły zawierać związki partnerskie.

„Zmiana w mentalności” Szwajcarów

– Ten dzień pokazał zmianę mentalności, jaka zaszła w ciągu ostatnich 20 lat. To rzeczywiste odzwierciedlenie bardzo szerokiej i bardzo ważnej akceptacji osób LGBT w społeczeństwie – powiedziała Olga Baranova, rzeczniczka sztabu prowadzącego kampanię za małżeństwami jednopłciowymi, w rozmowie z agencją AFP.

Portal The Local przypomniał natomiast, że choć Szwajcaria zdekryminalizowała współżycie z osobą tej samej płci w 1942 r., to liczne lokalne i regionalne siły policyjne wciąż prowadziły tzw. „rejestry” – niektóre z nich aż do wczesnych lat 90-tych.

Do tej pory pary jednopłciowe w Szwajcarii mogły zarejestrować swój związek w urzędzie, ale bez praw przysługujących małżeństwom. Mowa m.in. o prawie do uzyskania obywatelstwa lub prawie do adoptowania dzieci. Zwolennicy małżeństw jednopłciowych podkreślają w rozmowach z Associated Press, że minie jeszcze sporo czasu, zanim dwóch mężczyzn lub dwie kobiety będą mogli się pobrać. Wskazują, że procedury administracyjne i legislacyjne potrwają kilka miesięcy.

W dniu referendalnym w Szwajcarii głosowano także nad projektem młodzieżówki Partii Socjalistycznej, by opodatkować wysokie dochody. Ta propozycja nie znalazła jednak uznania wśród głosujących – 65 procent było przeciw.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com