Unia Europejska reaguje na powodzie. Padła deklaracja

Fot. REUTERS/Yves Herman

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że UE jest gotowa udzielić wsparcia państwom dotkniętym powodziami. Co musi zrobić Polska, żeby taką pomoc uzyskać?

Co się dzieje: Liderzy unijnych instytucji zamieścili w mediach społecznościowych wpisy, w których nawiązali do tragicznych doniesień o powodziach z Polski, Austrii, Czech, Rumunii, Słowacji oraz Węgier. „UE w pełni solidaryzuje się ze wszystkimi poszkodowanymi” – napisał szef Rady Europejskiej Charles Michel. „Unia Europejska jest gotowa udzielić wsparcia” – zapewniła z kolei przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Jak może pomóc Unia? Każdy kraj może aktywować mechanizm obrony cywilnej, gdy sytuacja przerasta jego własne możliwości reagowania na katastrofy. Mechanizm dysponuje europejskimi zasobami pomocowymi, które obejmują m.in. flotę samolotów i śmigłowców strażackich, czy zespoły ratownictwa medycznego i szpitale polowe. Później, po opanowaniu sytuacji i oszacowaniu strat, każdy kraj może wystąpić do Komisji o pomoc finansową przy odbudowie z unijnego Funduszu Solidarności. Na razie żaden kraj dotknięty obecnymi powodziami nie zwrócił się o aktywację unijnego mechanizmu.

Polska prosi o pomoc: Donald Tusk przekazał już, że poprosił ministra ds. UE, aby wystąpił o pomoc europejską. Polska poprosiła też KE o aktywowanie systemu obserwacji Ziemi. Zdjęcia z tego programu są przekazywane niemal w czasie rzeczywistym. Dokładne mapy terenu pomagają w operacjach poszukiwawczo-ratunkowych, a także później w szacowaniu strat. 

Premier Donald Tusk ok. godz. 18:30 poinformował o tym, że wprowadzony zostaje stan klęski żywiołowej. Odniósł się do tego szef BBN Jacek Siewiera: „Stan klęski żywiołowej jest właściwym krokiem do uruchomienia sił, środków i finansowania w ramach mechanizmu europejskiego RescUE. Dobrze, że zostały zadysponowane Brzegowe Stacje Ratownictwa SAR i dobrze, że zbiornik Racibórz Dolny rozpoczął retencjonowanie fali”. Dodał, że czas, by Bruksela „pokazała swoją solidarność, tak jak my robiliśmy to wielokrotnie w powodziach, pożarach i klęskach w UE”. 

Pomoże też Ukraina: Tusk przekazał, że premier Ukrainy wyraził gotowość natychmiastowego wysłania stu ratowników wyposażonych w specjalistyczny sprzęt do walki z powodzią. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com