Uzbrojony dron znaleziony u wybrzeży Bułgarii w Tiulenowie. Władze domyślają się, do kogo może należeć

Ministerstwo Obrony Bułgarii/mod.bg

W Bułgarii u wybrzeża miejscowości Tiulenowo odnaleziono uzbrojonego drona. Zdaniem tamtejszego ministra obrony należał on do jednej ze stron wojny w Ukrainie i został już zneutralizowany.

Ministerstwo Obrony Bułgarii poinformowało 18 września, że 80 km na północ od Warny, w Tiulenowie znaleziono drona. Maszyna była uzbrojona w ładunek wybuchowy. Został już zdetonowany przez bułgarskie wojsko.

Bułgaria. U wybrzeży Tiulenowa znaleziono uzbrojonego drona. Ma należeć do Rosji lub Ukrainy

Leżącą na plaży rozbitą maszynę odnalazł w nocy mieszkaniec miasteczka Tiulenowo w północnej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego. Na miejsce przyjechali żołnierze Marynarki Wojennej, którzy zabezpieczyli dron. Według zdjęć, które pojawiły się w bułgarskich mediach, dron miał przyczepioną za pomocą taśmy amunicję. Został już zbadany przez wojskowych specjalistów, a także zneutralizowany przez saperów.

„Ustalono, że do pozostałości drona przymocowany był moździerz odłamkowo-burzący kal. 82 mm. Oszacowano, że ze względu na bardzo uszkodzony stan amunicji przeniesienie i transport amunicji na składowisko lub inne odpowiednie miejsce jej unieszkodliwiania jest niemożliwe. Zdecydowano o zniszczeniu na miejscu amunicji odłamkowo-burzącej moździerza, poprzez kontrolowaną eksplozję w zabezpieczonym obszarze w promieniu 150 m” – poinformowało bułgarskie ministerstwo. „Osoby zamieszkujące pobliskie budynki, proszone są o bezwzględne przestrzeganie wskazanych im środków bezpieczeństwa” – dodano w komunikacie.

Bułgaria. Trwa ustalanie, skąd pochodzi dron, który znaleziono w Tiulenowie

Bułgarski minister obrony Todor Tagariew powiedział bułgarskiej telewizji publicznej, że nie może jeszcze potwierdzić, do kogo należał dron, ale z całą pewnością wiadomo, że pochodził z działań wojennych w Ukrainie. Nie ma również pewności, czy na wybrzeże w okolicy Tiulenowa, położonego tylko 35 kilometrów od Rumunii, dron przyleciał, czy został przyniesiony wraz z falami.

Pytany o zagrożenie dla Bułgarii minister przyznał, że takie zagrożenie istnieje, co potwierdzają ostatnie wydarzenia, chociażby w Rumunii. Tamtejsze władze zaledwie w odstępie kilku dni znalazły na swoim terytorium szczątki dwóch rosyjskich dronów, które atakowały naddunajskie porty oddalone kilka kilometrów od granicy Rumunii.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com