Viktor Orban kontynuuje „misję pokojową”. Premier Węgier udał się w podróż do Pekinu

Fot. China Daily via REUTERS

Viktor Orban kontynuuje swoją „misję pokojową”. Po wizytach w Kijowie i Moskwie nadszedł czas na Pekin, gdzie premier Węgier odbył spotkanie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Orban tłumaczył podróż dążeniami do zakończenia konfliktu między Rosją a Ukrainą oraz stwierdził, że Chiny odgrywają w tej misji kluczową rolę. – To bardzo ważne dla Węgrów, że Chiny wzywają do pokoju na świecie – stwierdził Orban podczas konferencji prasowej.

Viktor Orban udał się w poniedziałek (8 lipca) do Pekinu, gdzie odbył spotkanie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. To kolejny etap podróży po świecie, którą premier Węgier nazywa „misją pokojową”. Wcześniej odbył wizyty w Kijowie i Moskwie, gdzie został przyjęty przez prezydentów Wołodymyra Zełenskiego oraz Władimira Putina.

Szef węgierskiego rządu tłumaczy, że jego wizyty mają na celu zdobycie informacji dotyczących możliwości zawieszanie broni w Ukrainie oraz rozpoczęcia rokowań pokojowych. Podkreślił ponadto, że chce, aby prezydencja Węgier w Unii Europejskiej koncentrowała się właśnie na tym zagadnieniu.

Viktor Orban spotkał się z Xi Jinpingiem. „Chiny są kluczowe dla pokoju”

„Misja pokojowa 3.0” – napisał Viktor Orban niedługo po wylądowaniu w Chinach. Na lotnisku przywitała go Hua Chunying, dyplomatka oraz rzeczniczka chińskiego resortu spraw zagranicznych. Następnie premier Węgier udał się do Państwowego Domu Gościnnego Diaoyutai w Pekinie, gdzie odbył spotkanie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

„Chiny są kluczową siłą dla stworzenia warunków do pokoju w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Dlatego przyjechałem spotkać się z prezydentem Xi w Pekinie, zaledwie dwa miesiące po jego oficjalnej wizycie w Budapeszcie” – napisał Orban na portalu X. – Bardzo doceniamy waszą inicjatywę pokojową w sprawię konfliktu toczącego się u sąsiada Węgier. To bardzo ważne dla Węgrów, że Chiny wzywają do pokoju na świecie – mówił premier Węgier podczas wspólnej konferencji prasowej cytowanej przez Agencję Reutera.

Wizyta Orbana w Pekinie poprzedza zbliżający się szczyt NATO

Wizyta Orbana w Chinach odbywa się na dzień przed szczytem NATO w Waszyngtonie. Jednym z istotnych tematów spotkania przedstawicieli państw Sojuszu ma być właśnie kwestia trwającej wojny w Ukrainie oraz wsparcia dla Kijowa. Orban zapowiedział, że podczas szczytu podzieli się zgromadzonymi informacjami z kierownictwem NATO.

„Misja pokojowa” Orbana spotkała się wcześniej z krytyką ze strony polityków ukraińskich i europejskich za sprawą wizyty premiera Węgier w Moskwie. Kijów obawia się, że polityk skłania się ku rosyjskiemu punktowi widzenia. W Brukseli oświadczono ponadto, że Orban nie ma mandatu do występowania w imieniu Unii Europejskiej, a żadne rozmowy dotyczące rokowań pokojowych nie powinny odbywać się bez Ukrainy.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com