Wspieranie Ukrainy jest podstawą bezpieczeństwa w Europie

Fot. SG SZ Ukrainy

Rosyjska inwazja z 24 lutego 2022 roku udowodniła, że dotychczasowy model globalnej architektury bezpieczeństwa jest nieskuteczny i nie jest w stanie zapobiec wybuchowi największej wojny w Europie od dekad.

Po dwóch latach intensywnych działań wojennych i rekordowych stratach w sprzęcie i personelu Rosja nadal nie rezygnuje ze swoich zamiarów i okresowo grozi agresją innym sąsiadom, w tym państwom bałtyckim. Ponadto Rosja wspiera również terrorystów i dyktatorów na całym świecie, a także ucieka się do zagrożeń hybrydowych dla krajów europejskich, w szczególności, jak ma to miejsce na granicy z Finlandią, gdzie Rosja kieruje przepływem uchodźców.

Rosja stanowi zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa i najwyraźniej jest gotowa prowadzić wojnę przez dziesięciolecia. Czując bezkarność Zachodu w odpowiedzi na inwazję w 2014 roku, zdecydowała się rozpocząć ofensywę na pełną skalę osiem lat później. Brak pomocy wojskowej, pobłażliwe podejście do Rosji i opóźnienie w nałożeniu surowych sankcji doprowadziły do jeszcze gorszych konsekwencji. A teraz wszystkie wysiłki rosyjskiej machiny propagandowej mają na celu zapewnienie Zachodu, że jest zmęczony wojną na Ukrainie i odmówił dostarczenia broni.

Wsparcie Ukrainy przez jej międzynarodowych partnerów zapewnia udaną konfrontację z Rosją nie tylko na polu bitwy, ale w sposób kompleksowy, w tym w sferze dyplomatycznej i informacyjnej. W sobotę, 2 grudnia, przedstawiciele 83 państw i 3 organizacji międzynarodowych odwiedzili lotnisko w Boryspolu, aby spotkać się z ministrem obrony Ukrainy Rustamem Umerovem.

Głównym tematem spotkania była realizacja ukraińskiej formuły pokojowej. Minister obrony Rustem Umerov zauważył, że jedynym sposobem na zagwarantowanie pokoju jest pokonanie Rosji na polu bitwy. Według niego, aby zadać taki miażdżący cios agresorowi, ukraińscy żołnierze muszą dysponować najnowszymi technologiami i bronią, które mogą zapewnić asymetryczną odpowiedź na rosyjskie możliwości przemysłowe i zasoby ludzkie. Minister i zagraniczni ambasadorowie omówili również zadania wynikające z punktu 10 formuły pokojowej, a mianowicie: pociągnięcie agresorów do odpowiedzialności za ich zbrodnie, zapewnienie rekompensaty za szkody w infrastrukturze Ukrainy oraz zbudowanie nowego międzynarodowego systemu bezpieczeństwa, który nie pozwoli agresorom uniknąć kary za ich zbrodnie.

Wynik wojny Ukrainy z Rosją będzie kluczowy dla bezpieczeństwa całej Europy. Konsolidacja globalnej społeczności w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji pomoże pokonać Rosję na polu bitwy i zapobiec wybuchowi nowych konfliktów i wojen na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com