Wybory na Słowacji: Korczok prowadzi, ale minimalnie

By Doko - Wikimedia CC BY-SA 3.0

Przed sobotnią drugą turą wyborów prezydenckich na Słowacji poparcie dla Ivana Korczoka wynosi 51,7 proc., dla Petera Pellegriniego – 48,3 proc. – wynika z sondażu opublikowanego w środę przez dziennik „SME”, jednego z ostatnich badań przed ciszą wyborczą. Zwycięstwo Korczoka nie jest jednak pewne – zaznacza gazeta.

O najwyższy urząd w państwie po pierwszej turze wyborów ubiegają się dwaj kandydaci: były dyplomata i były minister spraw zagranicznych Ivan Korczok oraz były premier, przewodniczący parlamentu i zarazem lider partii Głos-Socjaldemokracja (Hlas-SD) Peter Pellegrini.

Różnica w poparciu dla obu kandydatów wynosi 3,4 p.p. na korzyść Korczoka, ale Pellegrini wciąż ma szansę zostać prezydentem. Agencja NMS zbadała popularność obu kandydatów w okresie od 28 marca do 2 kwietnia na próbie 1 045 respondentów za pośrednictwem ankiety internetowej – poinformował „SME”.

Analityk NMS Mikulasz Hanes powiedział gazecie, że Pellegriniemu udaje się przejąć część wyborców kandydatów, którym nie powiodło się w pierwszej turze głosowania. Dotyczy to zwłaszcza byłego sędziego Sądu Najwyższego używającego prorosyjskiego i antyzachodniego języka Sztefana Harabina, który w głosowaniu w pierwszej turze uzyskał trzeci wynik i prawie 12 proc. głosów. Korczokowi natomiast udało się przekonać zupełnie nowych wyborców, którzy nie głosowali w pierwszej turze, ocenił analityk.

Według „SME” kandydaci rozpoczęli kampanię przed drugą turą natychmiast po zamknięciu lokali wyborczych w sobotę wieczorem, 23 marca br. Pellegrini, który uzyskał 124 tys. głosów mniej niż konkurent, w swojej kampanii wykorzystał posiedzenie Radę Bezpieczeństwa Państwa, której nie jest członkiem oraz konferencje prasowe ministrów z kierowanej przez siebie partii. Promował siebie, ale także straszył ludzi – ocenił dziennik.

Natomiast Korczok po pierwszej turze zwoływał ludzi na wiece w Bratysławie, Koszycach, Preszowie i Bańskiej Bystrzycy i zachęcał do poparcia jego kandydatury. Jak komentuje „SME” w pierwszej bezpośredniej debacie przed druga turą głosowania udało mu się uzyskać przewagę, odpowiadając celnie na twierdzenia Pellegriniego lub umieszczając jej w określonym kontekście.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com