Xi Jinping spotka się z Władimirem Putinem. „Pokazuje, jak niebezpieczna stała się globalna sytuacja”

Alexei Druzhinin / AP

Prezydent Chin Xi Jinping spotka się z prezydentem Rosji Wladimirem Putinem podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie. Do rozmowy przywódców dojdzie podczas pierwszej zagranicznej podróży prezydenta Chin od początku pandemii koronawirusa.

Dwudniowy szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy odbędzie się w dniach 15 i 16 września w Samarkandzie. Do organizacji oprócz Rosji i Chin, należą również kraje Azji Centralnej: Uzbekistan, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan oraz Pakistan i Indie. W szczycie weźmie udział także indyjski premier Narendra Modi.

Xi Jinping spotka się z Władimirem Putinem. „Będzie zaniepokojony tym, jak przebiega wojna”

Przywódcy Chin i Rosji ostatni raz spotkali się na początku lutego 2022 roku podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Chiny do tej pory nie potępiły ataku Rosji na Ukrainę.

Ostatnią wizytę zagraniczną Xi Jinping złożył w styczniu 2020 roku w Birmie. Chińska strategia „zero covid” znacznie ograniczyła podróże dyplomatów z tego kraju w ciągu ostatnich dwóch lat. Jak wskazuje Reuter, pierwsza od dwóch lat zagraniczna chińskiego przywódcy „pokazuje, jak bardzo pewny jest swojej władzy w Chinach i jak niebezpieczna stała się globalna sytuacja”.

W ubiegłym tygodniu spotkanie przywódców na szczycie potwierdził Kreml. Służby prasowe nie podały jednak szczegółów na temat spotkania.

George Magnus, autor książki „Red Flags” o polityce współczesnych Chin, komentuje, że Xi Jinping „chce pokazać, jak pewny jest swojej pozycji wewnątrz kraju”, a także „chce być postrzegany jako międzynarodowy przywódca narodów przeciwnych hegemonii Zachodu”. 

„Business as usual”

– Xi będzie najbardziej zaniepokojony tym, jak przebiega wojna Putina oraz tym, czy w najbliższej przyszłości Putin i Rosja pozostaną w grze, ponieważ Chiny nadal potrzebują antyzachodniego przywództwa w Moskwie – mówi w rozmowie z Reuterem Magnus.

Agencja wskazuje, że nic nie wskazuje na to, aby chiński przywódca był gotów zrezygnować z partnerstwem z Rosją. Zdaniem Aleksanda Korolewa, wykładowcy stosunków międzynarodowych z UNSW w Sydney, spotkanie pokazuje, że „Chiny są gotowe nie tylko kontynuować 'business as usual’ z Rosją, ale wyraźnie wykazują poparcie i przyspieszają tworzenie silniejszego sojuszu Rosja-Chiny”.

Źródło: gazeta.pl

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com