Zachodnie czołgi dla ukraińskich sił zbrojnych: w Niemczech narastają apele o przekazanie ich Kijowowi

Sukcesy armii ukraińskiej w obwodzie charkowskim po raz kolejny ożywiły w Niemczech dyskusję o rozszerzeniu dostaw ciężkiej broni do Kijowa. Mówimy o głównych tańcach modelu zachodniego, ale nie tylko.

„Powrót terytorium budzi zaufanie. Inicjatywa jest po stronie ukraińskiej i ta inicjatywa daje nadzieję, że Ukraina wygra walkę o swoje terytorium, a to utoruje drogę do pokoju – powiedział sekretarz parlamentarny Wolnej Partii Demokratycznej. FDP (FDP) poinformował w poniedziałek 12 września Johannes Vogel, komentując osiągnięcia Sił Zbrojnych Ukrainy w zeszłym tygodniu w obwodzie charkowskim, skąd w rekordowym czasie armia ukraińska wypchnęła armię rosyjską. „W tej chwili”, według Vogla, „potrzebne jest jeszcze większe wsparcie dla Ukrainy z Niemiec i we współpracy z zachodnimi partnerami sojuszu”.

Od zeszłego weekendu takie apele słychać coraz częściej w Niemczech: czołowi niemieccy eksperci wojskowi, eksperci ds. bezpieczeństwa, ale także imponująca część niemieckiego establishmentu politycznego – zwłaszcza od liberałów i „zielonych” członków po koalicję rządzącą. Na przykład członkini partii Vogel, przewodnicząca komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann (Marie-Agnes Strack-Zimmermann) oświadczyła, że ​​„Niemcy muszą natychmiast przyczynić się do sukcesu Ukrainy i dostarczać pojazdy opancerzone, bojowe wozy piechoty Marder oraz Czołgi Leopard 2″. Współprzewodniczący Partii Zielonych Omid Nouripour był nie mniej kategoryczny: „Wszyscy w rządzie wiedzą, że można zrobić więcej”.

Dostawy broni „skrócą czas tej wojny”

Lista propozycji obejmuje nie tylko czołgi podstawowe Leopard pierwszej i drugiej generacji oraz Marder, ale także inne wyposażenie, takie jak transportery opancerzone Fuchs. „Przyszłe bezpieczeństwo Europy jest teraz chronione na Ukrainie” – przypomniał ekspert wojskowy, profesor Uniwersytetu Bundeswehry w Monachium Carlo Masala, a jeśli konieczne będzie zaopatrzenie w sprzęt z istniejących arsenałów Bundeswehry, to dodatkowe inwestycje będą wymagały wymiany. podarowanego sprzętu, to te dostawy „są warte każdego centa” – dodał Masala.

„Pomyślne wyzwolenie terytorium w ostatnich dniach pokazało wszystkim militarne znaczenie zachodnich dostaw broni: umożliwiają one odzyskanie terytorium bez masowych zniszczeń. Zmniejszyli liczbę ofiar wojny na obu Skracają czas tej wojny – powiedział Robin Wagener (Robin Wagener), przewodniczący niemiecko-ukraińskiej grupy parlamentarnej w Bundestagu.

Przeciwnicy dostaw, tacy jak sekretarz generalny socjaldemokratów Kevin Kühnert (Kevin Kühnert), nadal sprzeciwiają się rozszerzeniu pomocy na główne zbiorniki ze względu na ryzyko. Według Künerta mogłoby to „zmusić Rosję do ataku na inne państwa”.

Niemieckie Ministerstwo Obrony obiecuje pełne wsparcie dla Kijowa

W kontekście rozwijającej się debaty na temat zachodnich czołgów dla ukraińskich sił zbrojnych minister obrony Niemiec Christine Lambrecht wygłosiła w poniedziałek w Berlinie przemówienie na temat strategii bezpieczeństwa narodowego. Obiecała, że ​​Niemcy jako całość zainwestują więcej niż dotychczas w obronę Niemiec i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także zapewniła, że ​​Niemcy pozostaną ważnym dostawcą pomocy wojskowej i innej dla Ukrainy.

„Kiedy 24 lutego Rosja rozpoczęła wojnę, było wielu ekspertów wojskowych („w cudzysłowie”, dodał z odpowiednim gestem Lambrecht. – przyp. red.). Kto mi powiedział: trzy dni, trzy dni – zauważył minister obrony, odnosząc się do szacunków, że Ukraina nie przeżyje nawet trzech dni walki z armią rosyjską”. A teraz wszyscy widzieliśmy, co to znaczy, gdy armia taka jak Siły Zbrojne Ukrainy walczy z nią tak śmiało i przy takim wsparciu, że nie pozwól, aby ta przepowiednia się spełniła. Dlatego muszę powiedzieć, że zrobię wszystko, aby Ukraina mogła dalej podążać tą drogą”.

Odmowa zachodnich czołgów: Berlin czeka na układy z innymi

Mimo to, po przemówieniu, po udzieleniu odpowiedzi na pytania słuchaczy, którzy przybyli go wysłuchać w Niemieckim Towarzystwie Polityki Zagranicznej (DGAP), podobnie jak kilka dni temu, kanclerz Niemiec Olaf Scholz nadal odmawia ponawianym prośbom Kijowa i profesjonalnej opinii publicznej. . a niektórzy politycy w Niemczech o przekazanie siłom zbrojnym Ukrainy nowoczesnych czołgów głównych typu zachodniego. Jako główny powód Lambrecht wskazał brak porozumień między zachodnimi partnerami w sprawie dostaw takich czołgów na Ukrainę.

„Żaden kraj nie dostarczył jeszcze Kijowowi bojowych wozów piechoty ani czołgów typu zachodniego. I uzgodniliśmy z naszymi partnerami, że Niemcy nie będą działać w tej sprawie samodzielnie. Jesteśmy w stałym kontakcie z resztą” – powiedział Lambrecht.

„Dosłownie przez weekend pomyśleliśmy, jak jeszcze pomóc”

Komentując ogólną wielkość dostaw pomocy wojskowej, szef resortu obrony RFN nie zgodził się z krytyką, że Niemcy udzielają niewystarczającej pomocy. Na zarzut, że Niemcy znajdują się gdzieś pośrodku rankingu krajów pod względem pomocy dla Ukrainy, odpowiedziała: „Taki ranking jest mylący”. „Sytuacja jest zbyt poważna, aby myśleć o tym, kto będzie pierwszy, drugi czy trzeci miejsce. To ważne, że niesiemy pomoc Ukrainie – myślę w tej chwili w wysokości 750 mln euro, ale idziemy różnymi drogami, ale to dlatego, że jest to 750 mln euro.

Niemcy podejmują decyzje w zależności od dostępnych możliwości, powiedział Lambrecht. „Dosłownie dyskutowaliśmy w weekend, co jeszcze można rozdać i co nie naruszałoby naszych zobowiązań do zapewnienia bezpieczeństwa NATO i naszych własnych granic” – powiedział minister. Według Lambrechta Bundeswehra jest skutecznie wyczerpana, a dostawy z arsenałów zagrażają zobowiązaniom obronnym w ramach sojuszu, takim jak misja w krajach bałtyckich. Niemcy niedawno rozszerzyły swoją obecność wojskową na Litwie, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO.

Gepardy i inny sprzęt wysłany na Ukrainę

Lambrecht przypomniał jednak, że w tej chwili dostarczana jest kolejna partia samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard (wg otwartych danych – 15 sztuk), których wkład w sukces ostatniej operacji wojskowej odnotowali eksperci wojskowi, w tym Niemcy. Według niej, pomyślnie rozwijają się negocjacje w sprawie wymiany czołgów z takimi krajami, jak Czechy i Słowacja, które dały Kijowowi czołgi typu sowieckiego i spodziewają się otrzymać zachodnie modele z Niemiec.

W toczącej się dyskusji minister obrony odrzucił podejrzenia o spowolnienie dostaw z powodu rosyjskiego szantażu. „Czasami takie dostawy nie są szeroko dyskutowane, jak tutaj – w kwestii dostaw jest element strategii wojskowej. Powiedzenie wszystkiego od razu i poinformowanie Putina o tym, co zostanie dostarczone, nie zawsze jest najmądrzejszą decyzją” – powiedział Lambrecht. .

Niemcy koordynują dostawy z partnerami iz Kijowem – dodała. „Jak już widać na przykładzie systemów rakietowych wielokrotnego startu (Niemcy przekazały Ukrainie trzy MARS II MLRS. – przyp.), koordynujemy nasze dostawy z ukraińskimi kolegami i tworzymy wspólne pakiety pomocy z partnerami, tak jak w przypadku haubic PzH 2000, ” dodał Lambrecht.

Wrażenie po spotkaniu z ministrem obrony Niemiec, że w dającej się przewidzieć przyszłości może dojść do porozumienia między zachodnimi partnerami Ukrainy w sprawie dostaw czołgów głównych typu zachodniego, wzmocniła wypowiedź partnera partii Lambrechta, współprzewodniczącego SPD Larsa. Klingbeila. Nie wykluczał takich dostaw. „Należy to teraz omówić między szefami państw i rządów, biorąc pod uwagę postulaty Ukrainy, biorąc pod uwagę sukces, który właśnie osiągnęła Ukraina – o tym, jakie mogą być kolejne kroki w celu wsparcia tego kraju”.

Ale nie wszyscy w Niemczech są gotowi czekać na ogólne porozumienie: Strack-Zimmermann i inni niemieccy liberałowie wraz ze swoim wyzwaniem, po porozumieniu z partnerami z NATO, jako pierwsi rozpoczęli dostawy zachodnich czołgów – podczas gdy socjaldemokraci w rząd kierowany przez Scholza zarządza presją partnerów koalicyjnych.

Źródło: aktualnezpravodajstvi.cz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com