Brytyjski wywiad: Prestiżowa rosyjska armia wycofała się spod Charkowa. Miała bronić Moskwy przed NATO

Fot. Kostiantyn Liberov / AP Photo

Siły ukraińskie odnoszą kolejne sukcesy na froncie. Odbite zostało m.in. miasto Wołczańsk, które znalazło się pod okupacją już pierwszego dnia wojny. Brytyjski MON podaje także, że Gwardyjska Armia Pancerna, jedna z najbardziej prestiżowych rosyjskich armii, której rolą w razie wojny z NATO ma być obrona Moskwy, wycofała się z obwodu charkowskiego.

Mieszkańcy wsi Logaczewka w obwodzie biełgorodzkim zostali ewakuowani po ostrzale ze strony ukraińskiej – pisze dziennikarz Reutersa, który powołuje się na agencję TASS. Rosyjskie władze przekazały, że większość Rosjan znalazła schronienie u krewnych. Pozostali trafili do powiatowego centrum administracyjnego.

We wtorek Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że odbiły pograniczne miasto Wołczańsk w obwodzie charkowskim, które znalazło się pod okupacją już 24 lutego br., w pierwszym dniu inwazji rosyjskiej. Pierwsze informacje o wyzwoleniu Wołczańska pojawiały się już kilka dni temu. Teraz zostały oficjalnie potwierdzone.

Brytyjski MON informuje z kolei, że Gwardyjska Armia Pancerna wycofała się z obwodu charkowskiego, a jej zdolności bojowe są mocno zdegradowane. Miała to być jedna z najbardziej prestiżowych rosyjskich jednostek, której rolą ma być obrona Moskwy w wypadku wojny z NATO. Zdaniem brytyjskiego wywiadu odbudowa tego potencjału zajmie Rosji prawdopodobnie lata. 

Zełenski: Ukraińska armia wyzwoliła już sześć tysięcy kilometrów kwadratowych

Według najnowszych danych przekazanych przez ukraińskiego prezydenta od początku września ukraińscy żołnierze wyzwolili sześć tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium kraju. Oprócz wyzwolonych w ostatnich dniach strategicznie ważnych Kupiańska, Iziumu i Bałakliji, ukraińskiej armii udało się wyprzeć Rosjan także z Swiatohirska – miasta położonego w pobliżu ważnego prawosławnego ośrodka religijnego – Ławry Świętogórskiej.

Ukraiński Sztab Generalny donosi, że na wyzwolonych terytoriach odnotowywane są przestępstwa, których Rosjanie dokonywali wobec cywilów. Na południu, według danych przekazanych przez amerykański Instytut Badań nad Wojną, Rosjanie wycofali się z miejscowości Kiseliwka w pobliżu Chersonia.

Na południu także ukraińska armia ostrzeliwuje rosyjskie składy amunicji i punkty dowodzenia. Po raz kolejny ostrzelała też ważny dla Rosjan most Antonowski w Chersoniu. Rosjanie ostatniej doby bezskutecznie próbowali szturmować w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim oraz południowo-zachodnie obrzeża miasta Donieck.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com