Znamy datę wyborów prezydenckich w Rosji. Kto wygra i dlaczego Putin?

Fot. Sergei Karpukhin / Sputnik / AP

Rosyjski parlament wyznaczył datę przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Zmiany w konstytucji pozwalają Władimirowi Putinowi oficjalnie zajmować funkcję przez kolejne dwie kadencje. W głosowaniu po raz pierwszy wezmą również udział mieszkańcy regionów zaanektowanych w wyniku inwazji na Ukrainę.

Senatorzy Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, podczas czwartkowego (7 grudnia) posiedzenia wyznaczyli konkretną datę przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Zgodnie z postanowieniem parlamentarzystów wybory mają odbyć się 17 marca 2024 roku – informuje rosyjska agencja prasowa TASS.

Wybory prezydenckie w Rosji. Mieszkańcy zaanektowanych obwodów Ukrainy wezmą udział w głosowaniu

Za przyjęciem uchwały o terminie wyborów głosowało 162 senatorów z izby. – Tą decyzją rozpoczynamy kampanię wyborczą – mówiła Walentina Matwijenko, przewodnicząca Rady Federacji, cytowana przez Agencję Reutera. W ciągu 10 dni od opublikowania uchwały Centralna Komisja Wyborcza może ponadto ogłosić decyzję o organizacji wielodniowego głosowania.

Matwijenko podkreślała, że będą to pierwsze wybory, w których uczestniczyć będą mieszkańcy obwodów donieckiego, zaporoskiego, chersońskiego i ługańskiego, które zostały zaanektowane przez Rosję w wyniku inwazji na Ukrainę. – Wybierając razem głowę państwa dzielimy się odpowiedzialnością za wspólny los naszej ojczyzny – mówiła przewodnicząca Rady Federacji.

Rosja wyznaczyła termin wyborów prezydenckich. Putin może sprawować władzę przez kolejne dwie kadencje

Władimir Putin, sprawujący de facto władzę od 24 lat, nie ogłosił jeszcze oficjalnie swojego startu w wyborach prezydenckich. Komentatorzy nie mają jednak wątpliwości, że o decyzji tej poinformuje w najbliższych dniach. Obecny prezydent Rosji zajmował stanowisko od roku 2000 do 2008 oraz nieprzerwanie od 2012 roku. W latach 2008-2012 sprawował funkcję premiera Rosji, gdy na fotelu prezydenckim zasiadał jego bliski współpracownik Dmitrij Miedwiediew. Zmiana ta była wynikiem zapisu rosyjskiej konstytucji, który uniemożliwiał Putinowi zasiadanie na stanowisku prezydenta przez trzy kadencje z rzędu.

Reforma konstytucyjna przeprowadzona w Rosji w 2020 roku sprawia, że Władimir Putin oficjalnie sprawować może funkcję prezydenta przez kolejne dwie kadencje, a więc do 2036 roku. Zgodnie z poprzednim brzmieniem dokumentu, kadencja kończąca się w 2024 roku miała być jego ostatnią. Al Jazeera przypomina, że zmiana konstytucji poprzedzona została ogólnokrajowym referendum, którego przebieg krytykowany był przez zagranicznych obserwatorów. Oficjalnie 77,9 proc. głosujących odpowiedziało się za reformą. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com