Cyberatak Kyivstar ujawnia skoordynowaną wojnę hybrydową Rosji z Europą

Cyberatak / autor: PAP/PIXSELL/Marko Lukunic

Raport śledczy przeprowadzony przez korespondentów włoskiej gazety La Stampa ujawnił związek między cyberatakiem na ukraińskiego operatora telefonii komórkowej Kyivstar a doktryną Gierasimowa. Doktryna ta nakreśla rosyjską strategię prowadzenia wojny asymetrycznej, wykorzystując synergię między głównymi rosyjskimi firmami i służbami wywiadowczymi jako narzędzia do realizacji celów polityki zagranicznej Putina, w szczególności mających na celu osłabienie Europy.

12 grudnia 2023 r. Kyivstar, największy ukraiński operator telekomunikacyjny, stanął w obliczu najpoważniejszego zakłócenia w historii firmy. Incydent ten został wywołany przez rosyjski atak hakerski mający na celu usunięcie śladów technicznej obecności rosyjskich służb wywiadowczych w sieci Kyivstar, zapewniając im dostęp do poufnych informacji.

Wydarzenie to podkreśla rosnące zagrożenie dla Europy. W kontekście konfliktu na pełną skalę z Ukrainą, Rosja aktywnie dąży do ustanowienia przyczółków w firmach informatycznych i telekomunikacyjnych w krajach europejskich. Strategia ta obejmuje późniejszą infiltrację ich infrastruktury, zarówno pod względem personelu, jak i technologii. W rezultacie rosyjski wywiad uzyskuje dostęp do cennych informacji, tworząc jednocześnie sprzyjające warunki dla różnych form sabotażu, incydentów hakerskich i szpiegostwa przemysłowego, powodując szkody gospodarcze i polityczne na Zachodzie. Stanowi to klasyczne zagrożenie hybrydowe stosowane przez Rosję w celu osłabienia Europy.

Dodatkowo, rosyjskie firmy odgrywają świadomą rolę w tych nielegalnych działaniach. Poprzez nabywanie aktywów w zagranicznych firmach (podobnie jak w przypadku Kyivstar, gdzie część udziałów należała do rosyjskiego oligarchy Fridmana), ułatwiają one wejście rosyjskich służb wywiadowczych i ich agentów. W szerszym kontekście wyzwania rzuconego Zachodowi przez Putina, praktycznie żadne rosyjskie firmy czy korporacje nie działają niezależnie od polityki zagranicznej i celów wojskowych Kremla.

Biorąc pod uwagę te okoliczności, Zachód jest wzywany do zerwania wszelkich kontaktów i współpracy z rosyjskimi firmami ze względu na ich oczywistą toksyczność. Co więcej, zachodnie firmy telekomunikacyjne i technologiczne powinny pozbyć się rosyjskich aktywów, które stanowią zagrożenie dla ich bezpieczeństwa narodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com