Estonia chce uznania rosyjskiej inwazji za ludobójstwo

MacroDaemon at en.wikipedia, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu spotkał się w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, którego wezwał do określenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę mianem ludobójstwa – podała w środę agencja BNS.

Politycy omówili również sytuację w Mołdawii oraz plan pociągnięcia do odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko Ukrainie przedstawicieli rosyjskich władz.

– „Stało się jasne, że celem agresora jest zniszczenie państwa ukraińskiego oraz ukraińskiego narodu”

– wskazał Reinsalu.

Zauważył, że ważne jest również, aby Rosja została prawnie pociągnięta do odpowiedzialności za swoje zbrodnie wojenne, zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie agresji.

– „W ocenie Estonii do zbadania zbrodni agresji i pociągnięcia do odpowiedzialności rosyjskich elit należy utworzyć międzynarodowy trybunał specjalny, mający szerokie wsparcie ONZ”

– powiedział szef estońskiej dyplomacji.

Odnosząc się do sytuacji w Mołdawii, Reinsalu wezwał do zwrócenia uwagi na konsekwentne ataki Rosji przeciwko suwerenności tego państwa. Minister przedstawił też sekretarzowi generalnemu ONZ propozycję wprowadzenia sankcji wobec mołdawskich oligarchów działających w interesie Rosji.

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com