Ile czołgów straciła Rosja od początku wojny?

Ministry of Defence of Ukraine - https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA/photos

Z najnowszych informacji Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) wynika, że w ubiegłym roku Rosja straciła ok. 1120 czołgów oraz ok. 2000 pojazdów opancerzonych i bojowych wozów piechoty. Od początku wojny na Ukrainie jest to ponad 3000 czołgów oraz 5600 pojazdów opancerzonych i bojowych wozów piechoty.

W opublikowanej przez londyński think tank dorocznej analizie militarnego układu sił na świecie i wydatków na zbrojenia, „The Military Balance 2024”, zwrócono jednak uwagę, że Rosja nadal ma w magazynach wystarczającą liczbę pojazdów opancerzonych niższej jakości, aby móc uzupełniać straty przez jeszcze około trzy lata.

Rosyjskie zapasy oznaczają, że Moskwa „może potencjalnie wytrzymać jeszcze około trzech lat ciężkich strat i uzupełnić czołgi z zapasów, nawet jeśli będą w niższym standardzie technicznym, niezależnie od jej zdolności do produkcji nowego sprzętu” – napisano w raporcie.

Jak dodano, Ukraina również poniosła poważne straty od czasu inwazji, ale zachodnie dostawy pozwoliły jej utrzymać stan liczbowy przy jednoczesnym podnoszeniu jakości sprzętu. 

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com