Jakie jest źródło sukcesu ukraińskiej kontrofensywy? Wskazano kilka kluczowych czynników

facebook.com/MinistryofDefence.UA/photos

Od kilku tygodni Ukraińcy odbijają kolejne okupowane przez Rosjan terytoria. Zdaniem brytyjskiego eksperta wojskowego Eda Arnolda jest to „jedna z najlepszych kontrofensyw od czasów II wojny światowej”.

Od 6 września Ukraińcy dokonali ogromnych zdobyczy terytorialnych. Pytany przez tygodnik „Spiegel” jak im się to udało, Arnold odpowiada: „Są bardziej ambitni, realizują koncepcję natowską, bo są tak wyszkoleni. Mądrze wykorzystują swoje rezerwy, wykorzystują słabe punkty i dzięki temu mogą teraz odnosić znaczące sukcesy”.

Ed Arnold podkreśla, że „to jedna z najlepszych kontrofensyw od czasów II wojny światowej, a zarazem jedna z największych porażek sił rosyjskich od czasów II wojny światowej. To pokazuje Zachodowi, że Ukraińcy są w stanie sprostać wyzwaniu, i że jeśli dostaną więcej cięższego sprzętu teraz, przed nadejściem tegorocznej zimy, sprawy mogą się jeszcze bardziej poprawić dla Ukraińców”.

Ukraińcy „myślą perspektywicznie, przygotowują teren, są cierpliwi, mają doskonały wywiad, czyli obszar, w którym prawie na pewno są wspierani w dużym stopniu przez Zachód. Mają doskonałe planowanie. I są w stanie bardzo dobrze zrealizować swój plan. To są cechy charakterystyczne dla dobrego wojska” – zauważa ekspert.

Zapytany, czy jesteśmy świadkami punktu zwrotnego w wojnie mówi: „Zdecydowanie. Politycznie oznacza to, że Ukraina pokazała Zachodowi: możemy odebrać terytorium, to tylko kwestia posiadania możliwości, by to zrobić. Czyli wy zapewniacie możliwości w zakresie sprzętu i szkolenia, my zapewniamy żołnierzy. I wtedy możemy to zrobić. I możemy to zrobić szybko. Myślę, że obecnie istnieje większa presja na państwa członkowskie NATO, aby szybko wysłały więcej sprzętu, który może być rozmieszczony w tym roku, a nie w przyszłym”.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com