„Niemożliwe stało się możliwym”… USA daje zielone światło na przekazanie Ukrainie myśliwców F-16

Konflikty.pl (Attribution or Attribution), via Wikimedia Commons

Zgoda USA na przekazanie Ukrainie przez Danię i Holandię myśliwców F-16 po tym, gdy skończy się szkolenie ukraińskich pilotów to wspaniała wiadomość, która pokazuje, że niemożliwe stało się możliwym, a zwycięstwo nad Rosją jest pewne – przekazał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

„Ukraina udowodniła, że to co niemożliwe jest w rzeczywistości możliwe. Nasza armia dowiodła jak szybko uczą się jej żołnierze. Niedługo pokażemy, że zwycięstwo Ukrainy jest pewne”

– napisał Reznikow na platformie X, dawnym Twitterze.

Dziękuję naszym partnerom i przyjaciołom w USA, Holandii i Danii; kroczymy ku zwycięstwu – dodał ukraiński minister.

Jake Sullivan, doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, potwierdził w piątek, że władze amerykańskie poprą przekazanie F-16 Ukrainie przez Danię i Holandię. W czwartek agencja Reutera poinformowała o liście amerykańskiego sekretarza stanu Antony’ego Blinkena do szefów dyplomacji Danii i Holandii. Blinken zapewnił w nim o poparciu przekazania maszyn Kijowowi po zakończeniu szkolenia ukraińskich pilotów i przyspieszeniu zatwierdzających je procedur.

Jedenaście państw NATO, w tym Polska, powołało w lipcu na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze myśliwców F-16. Inicjatywie przewodzą Holandia i Dania.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com