Rosja wstrzymuje „referendum” w Chersoniu. Ukraińskie władze z apelem do mieszkańców

Fot. Kostiantyn Liberov / AP Photo

Rosja wstrzymuje ze względów bezpieczeństwa referendum w sprawie przyłączenia obwodu chersońskiego do Rosji. Mychajło Podolak, doradca Wołodymyra Zełenskiego, zapowiedział kontrofensywę na południu Ukrainy i przekazał mieszkańcom Krymu, aby przygotowali się na działania wojsk ukraińskich. Wszystko będzie Ukrainą” – napisał na Twitterze.

W poniedziałek Kirił Stremousow mianowany przez Rosjan wiceszef regionalnej administracji wojskowo-cywilnej obwodu chersońskiego przekazał, że referendum w sprawie przystąpienia obwodu do Rosji zostanie „wstrzymane” – donosi rosyjska agencja informacyjna TASS. Decyzja władz została rzekomo podjęta „ze względów bezpieczeństwa”.

Rosja zapowiedziała „referenda” na okupowanych terenach

Rosyjscy urzędnicy przebywający na okupowanych terenach informowali, że we wrześniu zostaną przeprowadzone „referenda” w obwodzie chersońskim, zaporoskim oraz w samozwańczych republikach ludowych: Donieckiej i Ługańskiej. Niezależny rosyjski portal The Insider przekazał pod koniec sierpnia, że udało mu się dotrzeć do dokumentów, z których wynika, że „Kreml podjął już decyzję o przyłączeniu wszystkich okupowanych terytoriów ukraińskich do Rosji” Pseudoreferenda miałyby więc posłużyć jako uzasadnienie aneksji terenów Ukrainy. Agencja Reutera przypomina, że Chersoń, jest jedyną stolicą regionu, którą udało się zdobyć Rosjanom.

Ukraińskie władze wzywają, aby mieszkańcy przygotowali się na ukraińską kontrofensywę na Krymie. Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wystosował w tej sprawie oświadczenie opublikowane w mediach społecznościowych. „Prosimy mieszkańców terytoriów okupowanych, w tym Półwyspu Krymskiego, o stosowanie się do zaleceń urzędników [ukraińskich-red. podczas akcji deokupacyjnych. W szczególności, aby przygotować schron przeciwbombowy, zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wody i naładować powerbanki. Wszystko będzie Ukrainą” – napisał w poniedziałek na Twitterze Mychajło Podolak.

Ukraińskie wojska zniszczyły magazyn w obwodzie zaporoskim z biuletynami do głosowania na referendum

Jednostka specjalna Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zniszczyła bazę FSB w tymczasowo okupowanym przez Rosjan Kamieńcu-Dnieprowskim w obwodzie zaporoskim – powiadomiła służba prasowa wywiadu armii ukraińskiej. Wojskowi ukraińscy zniszczyli i uszkodzili kilka obiektów bazy rosyjskiej, w której wybuchł pożar. Został także wysadzony w powietrze magazyn, gdzie przechowywano biuletyny do głosowania na referendum o „dołączeniu do Rosji” przygotowywanym przez okupantów. Dokładna liczba zabitych i rannych Rosjan nie jest znana. Ocaleli i ranni pośpiesznie są ewakuowani w stronę okupowanego Krymu.

Źródło: gazeta.pl

 

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com