Siły Zbrojne Ukrainy wycofują się z Awdijiwki. Gen. Syrski: Musimy chronić życie naszych żołnierzy

NPU - wikimedia.commons.org; CC BY 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/]

Ołeksandr Syrski, nowo mianowany Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformował o wycofaniu się wojsk ukraińskich z Awidijiwki, miasta, o które od długich miesięcy trwała zacięta walka. – I tak odzyskamy to miasto – dodał.

„W związku z sytuacją operacyjną, jaka rozwinęła się wokół Awdijiwki, aby uniknąć okrążenia oraz chronić życie i zdrowie żołnierzy, podjąłem decyzję o wycofaniu naszych jednostek z miasta i przejściu do obrony na korzystniejszych pozycjach” – napisał Syrski.

„Podejmujemy działania, aby ustabilizować sytuację i utrzymać nasze stanowiska. I tak odzyskamy Awdijiwkę”

– dodał.

Wcześniej w piątek dowódca zgrupowania Tauryda generał Ołeksandr Tarnawski poinformował, że armia ukraińska „z niewielkimi stratami” wycofała się z niektórych pozycji w Awdijiwce, a kilku żołnierzy ukraińskich dostało się do niewoli.

„Decyzja o wycofaniu została podjęta ze względu na ratowanie personelu i poprawę sytuacji operacyjnej” – napisał w Telegramie Tarnawski i dodał, że ukraińscy żołnierze wycofują się ze zniszczonych pozycji i okopują się na nowych liniach obrony.

„Podkreślam, że priorytetem jest ratowanie życia naszych żołnierzy. Dlatego w razie potrzeby przenoszą się na nowe stanowiska”

– oświadczył.

Tarnawski zapewnił jednocześnie, że ukraińska armia w dalszym ciągu „utrzymuje miasto” oraz że kontynuowane będzie wysyłanie na miejsce posiłków i dodatkowej amunicji. „Wróg nadal atakuje artylerią i masowymi bombardowaniami, praktycznie ścierając miasto z powierzchni ziemi. Rzuca do ataku wszystkie swoje rezerwy, przesuwając je z innych kierunków i próbuje przebić się przez naszą obronę – ocenił.

Położona na wschodzie Ukrainy, w obwodzie donieckim Awdijiwka jest obecnie miejscem najbardziej zaciętych walk. Rosjanie odnoszą postępy w walkach i mogą okrążyć miasto. Awdijiwka jest postrzegane jako brama do pobliskiego Doniecka, największego miasta przejętego przez wspieranych przez Rosję separatystów jeszcze w 2014 r. i od tego czasu okupowanego, a następnie nielegalnie zaanektowanego przez Moskwę. Po miesiącach intensywnych walk Awdijiwka jest niemal całkowicie zniszczona.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com