Sytuacja w elektrowni w Zaporożu grozi katastrofą

fot. DENAMAX - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39878319

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi ostrzegł, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południu Ukrainy „cały czas się pogarsza”. Według władz w Kijowie dziś wojska rosyjskie ponownie ostrzelały teren elektrowni.

„Sytuacja wciąż się pogarsza i nie możemy sobie pozwolić na luksus czekania na coś katastrofalnego”

– powiedział Grossi po spotkaniu poświęconym sytuacji w Enerhodarze we francuskim przedstawicielstwie przy ONZ w Nowym Jorku.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej poinformował, że rozmawiał o tym z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, z którym spotkał się w środę rano w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

„Dopóki ostrzał trwa, ryzyko jest ogromne”

– dodał Grossi.

Ukraińskie władze oskarżyły wojska rosyjskie o ponowny ostrzał elektrowni; zapewniły jednocześnie, że poziom promieniowania w terenie nie przekroczył normy.

„Nawet w najgorszych warunkach dyplomacja nigdy nie powinna się kończyć (…). Naszym obowiązkiem jest to, aby tworzyć pragmatyczne i realistyczne propozycje i to właśnie staramy się robić”

– podkreślił Grossi.

Zgłaszając nowy ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej ukraiński operator Enerhoatom wezwał Międzynarodową Agencję Energii Atomowej do „bardziej stanowczych działań” przeciwko Rosji. 

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com