Ta wojna jest do wygrania, a ludzie zaczynają w to wierzyć. To efekt nieustępliwości i determinacji ukraińskiej armii

Autor: Aleksiej Witwicki

Staje się coraz bardziej jasne, że ten wróg (Rosja) jest do pokonania, pomimo niewyobrażalnej przewagi (…) [ludzie] w większości zdają sobie sprawę z tego, że nie można w takie hurra-optymistyczne tony popadać, ale to są bardzo ważne dni dla Ukrainy – tłumaczy w rozmowie z naszym portalem korespondent mediów Strefy Wolnego Słowa Witold Newelicz, który przebywa obecnie w Odessie.

Od dłuższego czasu wojna na Ukrainie przypomina konflikt pozycyjny, bez wyraźnych i szczególnie istotnych zdobyczy dla żadnej ze stron. Obecnie jednak obraz działań wojennych zaczyna się dość znacznie zmieniać, a to głownie poprzez rozpoczęcie przez armię ukraińską działań kontrofensywnych w obwodzie chersońskim na południu kraju. Ukraińcy wykorzystali też taktyczne zaskoczenie wroga i posunęli się wczoraj o co najmniej 50 km w głąb kontrolowanego przez Rosję terytorium w obwodzie charkowskim, odbierając najeźdźcom około 700 kilometrów kwadratowych terenu. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną nazwał ten wyczyn „sporym sukcesem militarnym”.

Reporter mediów Strefy Wolnego Słowa Witold Newelicz podkreśla w rozmowie z Niezalezna.pl., że „to, co działo się na odcinku chersońskim”, przekłada się na szereg innych istotnych w czasie trwającej wojny kwestii. 

– Po pierwsze, jest to przygotowanie do dalszych działań wojskowych, czyli absorbowanie terenu i doprowadzanie do sytuacji, gdzie te 20 tys. rosyjskich żołnierzy na prawym brzegu Dniepru będą mogły być otoczone i w efekcie pozbawione nie tylko możliwości dostaw, ale i odwrotu. To jest bardzo ciekawe, bo tam jest popłoch i panika, ponieważ uderzenia Ukraińców są dosyć precyzyjne, jeżeli chodzi o środki rażenia dalszego zasięgu, a poza tym jednak Ukraińcy weszli w głąb obwodu chersońskiego i zrobili dosyć poważny wyłom w lądowych szlakach komunikacyjnych, przecinając jedną z dróg szybkiego ruchu

– relacjonuje Newelicz, wskazując na drugi efekt działań. – Jest nim podniesienie morale społeczeństwa ukraińskiego, które może nie dawało oznak zmęczenia tą wojną, ale gdy trwa to już 197 dzień i bez takich wymiernych efektów, to miało to na pewno wpływ na nastroje ludności – zauważa nasz reporter.

– Trzecią i chyba najważniejszą kwestią jest odwrócenie uwagi głównego dowództwa sił rosyjskich od tego, co siły zbrojne Ukrainy uczyniły w obwodzie charkowskim. Tam na terenach okupowanych przez Rosjan, bo znaczna część obwodu charkowskiego jest wciąż pod kontrolą Rosjan, ukraińska ofensywa doprowadziła do przeniknięcia na głębokość 20 km, co zaowocowało wyzwoleniem ok 400 km kw. To spory wyczyn

– oceniał Witold Newelicz.

Przyznaje jednocześnie, że Ukraińcy nie podają jeszcze oficjalnie „które miejscowości zostały tam wyzwolone, ale prezydent Zełenski podziękował jednostkom ukraińskim, które brały w tym udział”. 

Oceniając możliwości rosyjskiej armii, nasz rozmówca wskazuje, że składa się ona obecnie w dużej części z ludzi „wziętych w kamasze na terenach ługańskiej, czy donieckiej republiki”, którzy nie mają w jego ocenie „jakiejkolwiek wartości bojowej”. – Przynajmniej takiej, która mogłaby sprostać wyszkoleniu, determinacji i motywacji żołnierzy ukraińskich – zaznacza.

– Staje się coraz bardziej jasne, że ten wróg (Rosja) jest do pokonania, pomimo niewyobrażalnej przewagi, jeśli chodzi o uzbrojenie i kwestie techniczne. I to jest bardzo ważne i może to stanowić przełom, zwłaszcza, że przed zimą taki sukces armii ukraińskiej społeczeństwu ukraińskiemu jest bardzo potrzebny

– tłumaczy nasz reporter.

Podkreśla, że przekonanie o takim rozwoju wypadków wrażają mieszkańcy Odessy, z którymi rozmawia. – W większości zdają sobie sprawę z tego, że nie można w takie hurra-optymistyczne tony popadać, ale to są bardzo ważne dni dla Ukrainy i dowodzą tego, że w ukraińskiej armii rekrutacja przebiega prawidłowo, wyszkolenie również i nie działoby się tak, gdyby nie dostawy odpowiedniej broni z Zachodu – podsumowuje Witold Newelicz.

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com