Ukraińcy chwalą się zestrzeleniem rosyjskiego drona za 7 mln dolarów. „Nie trafiamy w takie cele często”

Mil.ru, CC BY 4.0 creativecommons.org/licenses/by/4.0, via Wikimedia Commons

Ukraińcy podają, że udało im się zestrzelić rosyjski bezzałogowy statek powietrzny Forpost. Jak podał rzecznik dowództwa ukraińskich Sił Powietrznych, to jeden z najdroższych dronów używanych przez Rosję.

Jak przekazało cytowane przez portal Pravda Dowództwo Operacyjne Południe, dron Forpost został zestrzelony przez Odeską Brygadę Rakiet Przeciwlotniczych w poniedziałek nad Morzem Czarnym.

Ukraińskie wojsko miało zestrzelić dron Forpost. „Nie trafiamy w takie cele zbyt często”

Illa Jewłasz, rzecznik dowództwa Sił Powietrznych ukraińskiej armii poinformował, że zestrzelona maszyna to jeden z najdroższych bezzałogowców, których używają Rosjanie. – Siły Powietrzne zestrzeliły dzisiaj całkiem niezły cel. Nie trafiamy w takie cele zbyt często, ale udało nam się zestrzelić jeden z najdroższych dronów szturmowych typu Forpost. To rosyjski bezzałogowy statek powietrzny wart ok. siedmiu milionów dolarów. Został zestrzelony przez Odeską Brygadę Rakiet Przeciwlotniczych nad Morzem Czarnym – przekazał Jewłasz. Jak dodał, zestrzelony bezzałogowiec przypomina tureckiego Bayraktara. Może prowadzić rozpoznanie i przenosić rakiety. Wcześniej o zestrzeleniu drona Forpost Ukraińcy informowali latem ubiegłego 2022 roku. 

Eksperci: Rosjanie szykują dużą ofensywę

Amerykański Instytutu badań nad Wojną przekazał w analizie w poniedziałek, że na przełomie wiosny i lata Rosjanie przeprowadzą dużą ofensywę. Najprawdopodobniej uderzą w Donbasie. Jak przekazał ISW, Rosjanie obecnie powoli, ale konsekwentnie przesuwają swoje pozycje przede wszystkim w zachodniej części Donbasu. Tam też, jak czytamy w najnowszym raporcie, najpewniej nastąpi uderzenie, przy czym Rosjanie przeprowadzą je na jednym z odcinków operacyjnych. Podobnego zdania jest ukraiński dziennikarz wojskowy Jurij Butusow. Jak zaznacza, Rosjanie zwiększyli produkcję rakiet, kierowanych bomb lotniczych, mają też więcej dronów. Dlatego, jego zdaniem rosyjska ofensywa nie będzie raptownym atakiem dywizji czołgowych w nowych kierunkach, ale wróg będzie kontynuował ze wzmożoną siłą i tempem przesuwanie się w Donbasie.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com