Ukraiński atak na kombinat stali w Lipiecku. To fabryka należąca do zaufanego oligarchy Putina

Visegrad24 - Twitter.com

Ukraińskie służby przeprowadziły atak na jeden z największych rosyjskich kombinatów metalurgicznych znajdujący się w Lipiecku. Odpowiada on za 1/5 całej produkcji stali w Rosji, a jego właścicielem jest Władimir Lisin, zaufany oligarcha Władimira Putina, jeden z najbogatszych ludzi w Rosji.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wraz z ukraińskim wywiadem wojskowym (HUR) przeprowadziły atak na kombinat metalurgiczny w Lipiecku na zachodzie Rosji – poinformowała w sobotę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło rządowe.

„To jeden z największych kombinatów metalurgicznych w Rosji, produkujący na potrzeby przemysłu obronnego Rosji i realizujący dużo państwowych zamówień. Surowiec z tego przedsiębiorstwa jest wykorzystywany do produkcji rosyjskich rakiet, artylerii, dronów itd.”

– przekazało wspomniane źródło.

Szacuje się, że zakłady w Lipiecku odpowiadają za ok. 20 proc. rosyjskiej produkcji stali. To również kluczowa fabryka dla koncernu NLMK, odpowiadający za 80 proc. jego produkcji.

Według ukraińskich służb specjalnych w kombinacie wybuchł duży pożar, po czym przystąpiono do ewakuacji pracowników. Ukraińskie drony trafiły w instalacje służące do schładzania nieoczyszczonego gazu koksowniczego, co może na długi czas wstrzymać cały proces produkcyjny.

Agencja UNIAN podała, że mieszkańcy Lipiecka poinformowali w nocy z piątku na sobotę o odgłosach wybuchów. Według nich było widać dym w okolicy Nowolipieckiego Kombinatu Metalurgicznego.

Gubernator obwodu lipieckiego Igor Artamonow powiadomił w nocy, że pożar wybuchł tylko w jednym warsztacie, szybko go ugaszono i nikt nie ucierpiał.

Właścicielem kombinatu jest Władimir Lisin, rosyjski oligarcha związany z Władimirem Putinem. Według szacunków magazynu „Forbes” Lisin to jeden z trzech najbogatszych ludzi w Rosji. 

W dobie wojny majątek Lisina miał wzrosnąć do ok. 22 mld USD, a NLMK było zwycięzcą co najmniej ośmiu strategicznych przetargów dla rosyjskich agencji rządowych.

„W ten sposób Lisin stał się bezpośrednim sponsorem rosyjskiej agresji na Ukrainę i współpracował z Putinem, pomagając w zapewnieniu niezbędnych komponentów do stworzenia broni” – pisze portal charter97.org.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com