„Wojna zombie”. Tak wagnerowcy chcą zdobyć Bachmut. Żołnierze są dla nich tylko mięsem armatnim

Fot. Evgeniy Maloletka / AP Photo

W Bachmucie Grupa Wagnera przeprowadza zmasowane ataki, wysyłając kolejne fale żołnierzy na pewną śmierć. Ukraińcy mówią, że mają problem z odepchnięciem ataków, w których dowódcy nie szanują życia swoich żołnierzy.

Walki o Bachmut są obecnie jednymi z najcięższych w Ukrainie. Zdobywając miasto, agresorzy otworzyliby sobie drogę na zachód Ukrainy, a w ich ręce trafiłby też kolejny ważny punkt obwodu donieckiego, który Rosja anektowała.

Ukraińcy wciąż bronią miasta, ale przychodzi im to z coraz większym trudem. Rosyjska armia, a w szczególności dowódcy z Grupy Wagnera, posyła swoich żołnierzy na pewną śmierć – mówią ukraińscy żołnierze z Bachmutu.

Bachmut. Grupa Wagnera prowadzi „wojnę zombie”

18 fal wagnerowców w ciągu 24 godzin atakowało okopy tylko w jednym miejscu – relacjonuje porucznik Petro Horobatenko w rozmowie z „Wall Street Journal”. Jak tłumaczy, żołnierze z tej rosyjskiej jednostki nie mogą się wycofać – ich jedyną szansą przetrwania jest przeć naprzód. 

Ta taktyka działa. To wojna zombie… Atakują nas mięsem armatnim, wycelowanym tak, by wyrządzić nam jak największą krzywdę. My oczywiście nie możemy na to odpowiedzieć, bo nie mamy aż tyle personelu i jesteśmy wrażliwi na każdą stratę

– mówi por. Horobatenko. 

Grupa Wagnera. Żołnierze przez chwilę uczą się czołgać, a potem jadą na front

To, jak działa Grupa Wagnera, przybliżył jeden z jej członków, złapany w Bachmucie 48-latek. Mężczyzna był skazany za morderstwo, kradzież i narkotyki. Jak powiedział jeniec, przed wysłaniem na front uczestniczył jedynie w trzytygodniowym szkoleniu, na którym uczono jedynie absolutnych podstaw: jak się czołgać i poruszać po lesie. To miałoby wskazywać, że dowódcy zakładali, iż żołnierze z Grupy Wagnera nie przetrwają swojej pierwszej misji.  

– Strzelali do nas z dwóch karabinów maszynowych, rozszarpywali pociskami żołnierzy, ale oni powtarzali, byśmy się czołgali i kopali okopy. To było po prostu głupie – mówił schwytany mężczyzna, opisując atak z 29 stycznia na ufortyfikowany posterunek w Bachmucie. 

Z 12 członków szwadronu, tylko czterech było w stanie prowadzić atak przez całą noc, większość zabito. Wagnerowcy nie mogli się wycofać bez pozwolenia, nawet jeśli odnieśli poważne rany. Schwytany mężczyzna twierdzi, że pozwolono mu na wycofanie się dopiero nad ranem przez wzgląd na uraz ramienia. 

Jeśli nie przesz do przodu i nie robisz tego, czego ci każą, zostaniesz zwyczajnie unieważniony 

– powiedział jeniec, który użył tego terminu z rozmysłem. W ten sposób wagnerowcy określają egzekucje wśród swoich, które często wykonuje się ciosem młotem w głowę, na miejscu. 

W szpitalu w okupowanym przez Rosję Ługańsku lekarz uznał, że mężczyzna jest zdolny do służby, po tym, jak ocenił, że wciąż może strzelać. W lutym 48-latka ponownie wysłano na front w Bachmucie. Jak mówił, przez dziewięć dni przed schwytaniem widział setki martwych żołnierzy z Grupy Wagnera. Ciała układali jedno na drugim i zostawiali, bo nie było czasu się nimi zająć – relacjonował. 

Sytuacja w Bachmucie. Ukraińcy kontrolują kluczową drogę

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że minionej doby ukraińskie wojsko odpierało 95 ataków. Rosjanie przeprowadzili 27 nalotów i 4 ataki rakietowe, ponad 70 razy ostrzelali też terytorium Ukrainy z artylerii.

Rosjanie próbują szturmować Bachmut oraz stworzyć warunki do rozwinięcia ofensywy w okolicach Chersonia i Zaporoża. Rosyjski ostrzał dotknął ponad 40 miejscowości. Są ofiary śmiertelne i zniszczenia infrastruktury cywilnej – podają Ukraińcy. W odpowiedzi ukraińskie lotnictwo dokonało 12 uderzeń na obszary koncentracji rosyjskich wojsk.Najeźdźcy kontynuują ofensywę w kierunku Bachmutu, Awdijiwki i Kupiańska. Ukraińcy utrzymują jednak kontrolę nad kluczową drogą do Bachmut-Konstantynówka – powiedział CNN Wołodymyr Nazarenko, zastępca dowódcy ukraińskiej Gwardii Narodowej. Walki o Bachmut trwają już od sierpnia 2022 roku.

Najeźdźcy kontynuują ofensywę w kierunku Bachmutu, Awdijiwki i Kupiańska. Ukraińcy utrzymują jednak kontrolę nad kluczową drogą do Bachmut-Konstantynówka – powiedział CNN Wołodymyr Nazarenko, zastępca dowódcy ukraińskiej Gwardii Narodowej. Walki o Bachmut trwają już od sierpnia 2022 roku. 

Źródło: gazeta.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com