Będzie połączenie energetyczne Polski z Ukrainą? Moskwa: Kontynuujemy wszystkie projekty, włącznie z tym

Printscreen YouTube @Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Będziemy kontynuować projekty energetyczne i wymianę doświadczeń z Ukrainą – zadeklarowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wymieniła m.in. obszary energetyki jądrowej, prosumenckiej i starania o zawieszenie Rosji w międzynarodowych organizacjach.

Jak mówiła podczas konferencji E23:PL FOR UA „Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości” Anna Moskwa, zarówno Polska, jak i Ukraina są na ścieżce transformacji energetycznej i mają dożo doświadczeń do wymiany.

Kontynuujemy wszystkie projekty, włącznie z projektem połączenia energetycznego” – zapewniła minister.

Jej zdaniem na dziś priorytetem jest utrzymanie stabilności, odbudowa i utrzymanie systemu elektroenergetycznego Ukrainy. Jak dodała, Polska obiecuje współpracę w obszarze gazu, wymiany doświadczeń w transformacji, dialog w obszarze ochrony powietrza. Przypomniała rządowy program „Czyste powietrze” dodając, że Polska obiecała wesprzeć Ukrainę w budowie analogicznego programu.

„Chcemy się też dzielić Ukrainą doświadczeniami z programu 'Mój Prąd’, dzięki któremu w Polsce pojawiło się 1,2 mln prosumentów” – dodała minister klimatu.

Polska podtrzymuje też wymianę doświadczeń w obszarze energetyki jądrowej – zaznaczyła Anna Moskwa. Jak podała, strona polska zobowiązuje się, aby razem z Ukrainą dążyć do zawieszenia członkostwa Rosji w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Jak zauważyła, wyzwaniem jest też skatalogowanie strat i wspólne wystąpienie o rekompensaty za zniszczoną infrastrukturę energetyczną.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger zauważył z kolei, że Polska chce uczestniczyć w odbudowie Ukrainy, a stronie polskiej zależy na budowie relacji na lata. „Ukraina ma olbrzymią wiedzę i doświadczenia w energetyce jądrowej, chcemy z nich korzystać i wymieniać się nimi” – stwierdził Berger.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com