Komisja Europejska bierze się za etykiety produktów spożywczych. W planach ważne zmiany

Fot. Pixio (CC 3.0)

Komisja Europejska proponuje, aby etykiety na produktach spożywczych, prócz formuły „najlepiej spożyć przed”, zawierały również np. „często po upływie” lub „często dobre dłużej”. Chodzi o przeciwdziałanie marnowaniu żywności.

Z badania przeprowadzonego przez Komisję Europejską w 2018 r. wynika, że do 10 proc. z 88 milionów ton odpadów żywnościowych wytwarzanych rocznie w UE ma związek z oznaczeniem dat i niewłaściwym ich rozumieniem przez konsumentów. „Błędna interpretacja przez konsumentów znaczenia terminów 'wykorzystanie do’ i 'najlepiej przed’ może przyczynić się do marnotrawienia żywności w gospodarstwach domowych” – czytamy w raporcie.

Komisja Europejska chce zmian w oznaczaniu dat

Komisja Europejska w ramach nowej strategii proponuje zmianę przepisów UE dotyczących oznaczania dat. Jednym z rozwiązań jest dodanie nowych formuł – obok „najlepiej spożyć przed” mogą pojawić się nowe, np. „często po upływie” lub „często dobre dłużej”.

W ten sposób Komisja dąży do zapobiegania marnotrawieniu żywności w związku ze złym zrozumieniem lub niewłaściwym stosowaniem tych dat, przy jednoczesnym zapewnieniu, aby każda proponowana zmiana odpowiadała potrzebom konsumentów w zakresie informacji i nie zagrażała bezpieczeństwu żywności.

Komisja Europejska chce przeciwdziałać marnowaniu żywności

KE przeprowadza obecnie ocenę skutków regulacji (wraz z konsultacjami publicznymi i ukierunkowanymi), aby uzyskać poparcie dla propozycji. Prowadzi również badania konsumenckie w celu określenia nowych sposobów oznaczania dat.

Komisja chce, aby do 2030 r. państwa członkowskie ograniczyły marnowanie żywności o 50 proc.

Źródło: gazeta.pl

1 thought on “Komisja Europejska bierze się za etykiety produktów spożywczych. W planach ważne zmiany

  1. Czekamy na etykiety na tanie ruskie warzywa, w tym ogorki, ktore mozna kupic w miastach. To efekt roznicy w cenach na paliwo do ogrzewania szkliarn.
    A co dalej jeszcze bedzie? Jakie niespodzianki czekaja na nas? Robakow i karaluchow ruskich to napewno nie bedzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com