Czas uniezależnić się od Rosji. Jest zielone światło z Unii

Komisja Europejska dofinansuje niemalże 7 mld euro na projekty wodorowe - zdjęcie ilustracyjne/Shutterstock

​Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną dla państw członkowskich, w tym Polski. Chodzi o niemalże 7 mld euro dotacji na projekty infrastrukturalne, których celem jest zwiększenie dostaw wodoru ze źródeł odnawialnych.

Dostawy wodoru to przedsięwzięcie wspólnoty

KE oczekuje, że zwiększenie dostawy wodoru odnawialnego zmniejszy zależność od gazu ziemnego, np. z Rosji i pomoże w osiągnięciu celów Europejskiego Zielonego Ładu.

Projekt o nazwie IPCEI Hy2Infra został przygotowany i zgłoszony wspólnie przez siedem państw członkowskich: Francję, Niemcy, Włochy, Holandię, Polskę, Portugalię i Słowację.

Państwa członkowskie zapewnią ok. 7 mld euro w ramach finansowania publicznego, co ma ściągnąć z rynków 5,4 mld euro w postaci inwestycji prywatnych.

W projekcie wezmą udział 32 przedsiębiorstwa, w tym firmy małe i średnie. Każdy kraj członkowski reprezentuje co najmniej jedna firma.

Europa chce uniezależnić się od rosyjskich surowców

IPCEI Hy2Infra to trzeci projekt dotyczący zwiększenia dostaw wodoru.

„W ramach tego IPCEI zostaną utworzone pierwsze regionalne klastry infrastruktury w kilku państwach członkowskich i przygotują grunt pod przyszłe połączenia międzysystemowe w całej Europie, zgodnie z strategią w zakresie wodoru. Wesprze to rozwój rynku dostaw wodoru ze źródeł odnawialnych i przybliży nas o krok do uczynienia z Europy pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu” – powiedziała wiceszefowa KE Margrethe Vestager.

Wcześniej podobny projekt, IPCEI Hy2Tech zatwierdzono 15 lipca 2022 roku. Jego zadaniem jest rozwój technologii wodorowych dla użytkowników końcowych.

Z kolei projekt IPCEI Hy2Use został zatwierdzony 21 września 2022 roku. Skupia się na zastosowaniach wodoru w sektorze przemysłowym. 

Oczekuje się, że w najbliższej przyszłości zostanie zrealizowanych kilka wielkoskalowych projektów. Całkowite zakończenie projektów zaplanowano na rok 2029, przy czym terminy różnią się w zależności od projektów i firm.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com