Europa wysypiskiem tanich towarów z Chin? Płyną niepokojące sygnały

cdrin / Shutterstock

Konflikt handlowy Waszyngton-Pekin może spowodować, że Europa stanie się „wysypiskiem tanich chińskich towarów” – pisze Bloomberg. Niepokój wzbudza rosnąca nadwyżka handlowa Chin z Unią Europejską.

Europa wysypiskiem tanich chińskich towarów?

Dane wskazują, że nadwyżka Chin w handlu z UE osiągnęła rekordowe 90 miliardów dolarów w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku. To „wzbudza nowe obawy”, że Europa stanie się wysypiskiem tanich towarów z Chin. Na razie chińskich towarów przechodzi przez Amerykę Łacińską i Azję Południowo-Wschodnią. Jednak ilość chińskiego eksportu, który już płynie do Europy od czasu pandemii, budzi obawy, że napływ ten może przyspieszyć, gdy zaczną się ugruntowywać wyższe cła na towary z Chin w Ameryce.

Wojna handlowa USA i Chin

Przypomnijmy, że w wyniku zawartego ostatnio porozumienia przez Chiny i USA, zawieszono wzajemne cła na 90 dni. Stany Zjednoczone obniżyłyby cło na chiński import do 30 procent z obecnych 145, podczas gdy Chiny obniżyłyby cło importowe na amerykańskie towary do 10 ze 125 procent. Bloomberg dodaje jednak, że „cła nałożone przez Waszyngton na większość chińskich towarów są nadal o 30 punktów procentowych wyższe niż w styczniu”. „Chiny będą chciały utrzymać udział w rynku globalnym”

– Rynki europejskie i te poza USA odnotują wzrost dostaw z Chin. Pekin będzie chciał będzie chciał utrzymać udział w rynku globalnym na wysokim poziomie, więc będzie próbował zwiększyć udział w innych rynkach – komentuje Maxime Darmet z  Allianz Trade. W ubiegłym miesiącu juan spadł do najniższego poziomu od ponad dekady w stosunku do euro, co sprawia, że chiński eksport stał się tańszy i bardziej atrakcyjny dla europejskich nabywców. Chiński eksport do Europy bije rekordy

– W erze protekcjonizmu nie można mieć otwartego handlu – to po prostu niemożliwe, ponieważ niszczy to twój przemysł – uważa Alicia Garcia Herrero, główna ekonomistka Azji i Pacyfiku w Natixis. Dodaje, że Europa „musi mieć bariery dla produktów”. – Niekoniecznie muszą to być pojazdy elektryczne, ale wszystko, w czym UE chce konkurować i ma rodzący się przemysł, wymaga ochrony – dodała. Według danych opublikowanych w piątek w Pekinie, chiński eksport do UE w tym roku jest na razie drugim co do wielkości w historii. Z większym eksportem, spowodowanym pandemią, mieliśmy do czynienia jedynie w 2022 r.

Unia Europejska „monitoruje”

Maros Sefcovic, unijny komisarz ds. handlu UE, powiedział w zeszłym tygodniu, że Bruksela „monitoruje możliwe ryzyko przekierowania handlu” i że wstępne wyniki dotyczące tego tematu spodziewane są w połowie maja. Oczekuje się, że temat ten zostanie poruszony podczas czwartkowego spotkania ministrów handlu UE w Brukseli.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyświetlenia : 85
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com