Historyczna decyzja. KE wnioskuje o blokadę funduszy dla Węgier. Chodzi o niebagatelną kwotę

Fot. Darko Vojinovic / AP Photo

Komisja Europejska zaproponowała zablokowanie części unijnych funduszy dla Węgier. Chodzi o 65 procent funduszy z trzech programów z polityki spójności, czyli 7,5 miliarda euro. Powodem są zarzuty dotyczące korupcji w tym kraju, braku przejrzystości przy wydawaniu pieniędzy z europejskiego budżetu i przy zamówieniach publicznych.

– To dowód determinacji Komisji co do ochrony unijnego budżetu i wykorzystania wszystkich dostępnych narzędzi, by zrealizować ten cel – powiedział komisarz do spraw budżetu Johannes Hahn. Dodał, że w ostatnich tygodniach Węgry zadeklarowały chęć wprowadzenia zmian w przepisach, które pozwolą na skuteczną walkę z korupcją, ale nie są one wystarczające.

„Kolegium komisarzy Komisji Europejskiej JEDNOMYŚLNIE zdecydowało o uruchomieniu wniosku o zablokowanie 65 proc. środków z 3 programów polityki spójności dla Węgier (7,5 mld euro)” – przekazała korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek. To pierwszy raz w historii UE, gdy została podjęta podobna decyzja.

Ostateczna decyzja o zawieszeniu unijnych funduszy należy do krajów członkowskich. Mają na nią od jednego do trzech miesięcy. Wniosek Komisji Europejskiej to ostatni etap uruchomionego wiosną przeciwko Węgrom mechanizmu warunkowości, uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od kwestii związanych z praworządnością i ochroną budżetu.

Przypomnijmy, Wiosną 2022 roku Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Węgrom w ramach mechanizmu warunkowości. Zarzuty pod adresem Węgier to brak przejrzystości zamówień publicznych, przekręty przy wykorzystywaniu unijnych funduszy, systemowa korupcja.

Węgry były pierwszym krajem, wobec którego Komisja uruchomiła mechanizm blokady wypłaty unijnych funduszy.

Węgrzy bez funduszy unijnych. A co z Polską?

Odcięcie Węgrów od unijnych środków może być ostatnim ostrzeżeniem dla Polski. Mechanizm warunkowości nazywany również „pieniądze za praworządność”, jest w Polsce dobrze znany. Zarówno Polska, jak i Węgry próbowały dowieść przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że jest on niezgodny z przepisami wspólnotowymi. TSUE nie podzielił jednak tej opinii.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że pierwszy wniosek do Komisji Europejskiej o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony w ciągu dwóch miesięcy. Mówił również, że rząd będzie finansować projekty z KPO z Polskiego Funduszu Rozwoju, aby nie opóźniać ich realizacji.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com