Iwona Morawiecka komentuje publikacje o działkach: Ceny transakcji odpowiadają wartościom rynkowym

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

„Na przestrzeni blisko dwudziestu lat cena nieruchomości w Polsce uległa zmianie. Zarówno w momencie zakupu jak i obecnie podczas sprzedaży, ceny transakcji odpowiadają wartościom rynkowym” – tak doniesienia ws. zakupu i sprzedaży działek skomentowała w poniedziałek Iwona Morawiecka, żona premiera Mateusza Morawieckiego. TVN24 podał, że Morawiecka sprzedała za blisko 15 mln zł dwie działki kupione za 700 tys. zł w 2002 roku od Kościoła.

W 2019 roku „Gazeta Wyborcza” opublikowała artykuł na temat zakupu działek przez Mateusza i Iwonę Morawieckich. Teren we Wrocławiu miał zostać kupiony w 2002 r. od Kościoła za 700 tys. zł.

TVN24 dotarło do aktu notarialnego, z którego wynika, że 20 sierpnia 2021 roku Iwona Morawiecka sprzedała obie działki za 14,9 mln zł łącznie. Oznacza to, że Iwona Morawiecka miała zarobić na tych działkach prawie 14 mln zł.

Do sprawy w oświadczeniu przesłanym PAP, a cytowanym przez Onet.pl, odniosła się żona szefa rządu. Iwona Morawiecka podkreśliła, że ziemia została kupiona po cenach rynkowych, zgodnie z prawem, co miały potwierdzić opinie dwóch różnych biegłych.

Małżonka premiera przekazała także, że przed 9 laty Morawieccy wykupili 25 proc. terenu.

„Bez tego wykupu samodzielne dysponowanie nieruchomością było niemożliwe. W związku z powyższym łączna cena zakupu (rok 2002 oraz 2012) oraz koszty (PCC, notarialne, inne) wyniosła około 2,6 mln złotych” – czytamy w oświadczeniu Iwony Morawieckiej, która podkreśliła również, że w umowie sprzedaży znalazł się zapis zobowiązujący nowych właścicieli do nieodpłatnego przekazana Wrocławiowi części działki na budowę dróg i chodników.

Jak wyjaśniał portal tvn24.pl, działka została kupiona w 2002 r. za 700 tys. zł, w międzyczasie jej część miała zostać sprzedana za 190 tys. zł. Później małżonka szefa rządu miała odkupić tę część za 1,9 mln zł. Stąd, według portalu, mowa o kwocie 2,6 mln zł.

Iwona Morawiecka potwierdziła, że cena sprzedaży wyniosła 14,9 mln zł, zaznaczając jednocześnie, że według ostatniej wyceny z 2019 r. działki były warte ok. 14 mln zł.

„Na przestrzeni blisko dwudziestu lat cena nieruchomości w Polsce uległa zmianie. Zarówno w momencie zakupu jak i obecnie podczas sprzedaży, ceny transakcji odpowiadają wartościom rynkowym” – zaznaczyła żona Mateusza Morawieckiego.

Mateusz Morawiecki: Zakup i sprzedaż w cenach rynkowych

O doniesienia dotyczące sprzedaży działek został zapytany w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

– Trzeba sprostować pewne rzeczy, które podała stacja TVN. Po pierwsze, aby móc dysponować całą działką, mniej więcej po 10 latach, czyli około 10 lat temu, wykupione zostało 25 procent całej tej działki. W związku z tym łączna suma to około 3 miliony więc nie dwudziestokrotność, tylko łatwo sobie policzyć, jaka była wartość tej transakcji – stwierdził szef rządu.- Jednocześnie trzeba podkreślić, że i wówczas zakup odbył się po cenie rynkowej – na co są stosowne dokumenty, wyceny biegłych, jak również i sprzedaż odbyła się po cenie rynkowej, co także jest potwierdzone wyceną biegłych – dodał.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com