Jest nowy szef KNF. Był wiceministrem finansów. „Morawiecki nie próżnuje”

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

„Premier Mateusz Morawiecki, na wniosek Jacka Jastrzębskiego – Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, powołał z dniem 8 grudnia 2023 roku Sebastiana Skuzę na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego KNF” – przekazał organ w piątkowym komunikacie. Sebastian Skuza obejmował dotychczas stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.

Sebastian Skuza, dotychczasowy sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, został w piątek powołany na stanowisko wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego. To jedna z ostatnich decyzji premiera Mateusza Morawieckiego przed poniedziałkowym głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu, który stworzył przed niespełna dwoma tygodniami. „Sebastian Skuza będzie odpowiedzialny w Urzędzie KNF za nadzór nad rynkiem kapitałowym oraz za prace Pionu Nadzoru nad Rynkiem Kapitałowym UKNF” – przekazuje organ.

„Wcześniej, z dniem 7 grudnia 2023 roku, z funkcji Zastępcy Przewodniczącego KNF rezygnację złożył Rafał Mikusiński. Przewodniczący KNF podziękował dotychczasowemu Zastępcy za niemal 5 lat współpracy i za podjęcie się pełnienia tej funkcji w trudnym dla Urzędu KNF oraz dla rynku w okresie, w którym jednym z priorytetów była praca na rzecz odbudowy zaufania do polskiego rynku kapitałowego po wybuchu tzw. afery GetBack oraz konieczność szczegółowego jej wyjaśnienia i rozliczenia podmiotów i osób w nią zaangażowanych” – czytamy w komunikacie.

Decyzję premiera skomentował poseł KO Michał Szczerba. „Morawiecki nie próżnuje. Mebluje do ostatniej chwili! Wiceminister finansów Sebastian Skuza powołany przez dwutygodniowego premiera na zastępcę przewodniczącego KNF od rynków kapitałowych” – napisał polityk w serwisie X. Swój post opatrzył hasztagiem „#OstatniSkokPiS”.

Nieco inaczej krok ten komentuje „Business Insider”. „Nasze źródła odczytują ten ruch jako ukłon w stronę nowej koalicji. Skuza bowiem za rządów PO-PSL pracował w resorcie finansów i zasiadał w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa” – czytamy w materiale na temat nowego wiceszefa KNF.

Przypomnijmy, że 22 listopada pojawiła się informacja o tym, że premier Mateusz Morawiecki powoła szefa KNF Jacka Jastrzębskiego na kolejną pięcioletnią kadencję. Jak przekazywał wówczas onet.pl, Jastrzębski „miał uzyskać akceptację polityczną zarówno w rządzie, jak i w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości”. Według źródeł, na które powoływał się serwis, o powołaniu Jacka Jastrzębskiego na kolejną pięcioletnią kadencję miała zdecydować m.in. pozytywna ocena jego dotychczasowej pracy przez rynki i instytucje finansowe. „Zdaniem polityków KO, Trzeciej Drogi i Lewicy to przyszły rząd Donalda Tuska powinien wskazać nowego szefa KNF, a plany Mateusza Morawieckiego są odczytywane jako próba zabetonowania przez PiS kluczowego stanowiska, bez którego zgody niemożliwe będzie dokonanie zmian personalnych m.in. w państwowych bankach” – pisał onet.pl. Do powołania Jacka Jastrzębskiego na kolejną kadencję doszło 24 listopada.

Jest nowy szef KNF. Kim jest Sebastian Skuza?

Jak przekazuje KNF, „Sebastian Skuza, nowy Zastępca Przewodniczącego KNF, jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych oraz doktorem nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jego aktywność badawcza koncentruje się m.in. w obszarze rynku finansowego i instytucji nadzorowanych. Stypendysta IMF Financial Market Instruments Vienna Institute IMF. (…) Autor lub współautor ok. 160 publikacji w zakresie finansów publicznych, rynku finansowego, bankowości i stabilności finansowej, recenzent publikacji naukowych, rozpraw doktorskich i habilitacyjnych, promotor ponad czterystu prac licencjackich i magisterskich oraz dwóch rozpraw doktorskich. Aktywny wykładowca akademicki w obszarze przedmiotów związanych z rynkiem finansowym” – czytamy w komunikacie KNF.

Skuza w przeszłości pracował w Departamencie Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów, był członkiem Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA oraz Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Był także podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a „od 2020 roku, do czasu objęcia funkcji Zastępcy Przewodniczącego KNF, pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów odpowiedzialnego m.in. za obszar budżetowy, procesy zarządzania długiem Skarbu Państwa, budżet środków europejskich i finansowanie jednostek samorządu terytorialnego” – podaje KNF. Od 2021 Skuza roku był także Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com