Kolejny krok w stronę reformy rynku energii w UE. Nowe porozumienie korzystne dla Polski

Gazeta Wyborcza


Jest wstępne porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie reformy rynku energii, korzystne dla polskich elektrowni węglowych. Kompromis osiągnęli nad ranem negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich.

By ustalenia weszły w życie, muszą być jeszcze zatwierdzone przez unijne rządy i europosłów w głosowaniu na sesji plenarnej. Jedno z ustaleń dotyczących rynku mocy jest ważne dla Polski i dla zagwarantowania jej bezpieczeństwa energetycznego.

Chodzi o przedłużenie do końca 2028 roku możliwości dofinansowania energetyki węglowej. Elektrownie węglowe będą utrzymywane w rezerwie na wypadek sytuacji kryzysowej i braku mocy w systemie. A to oznacza dofinansowanie elektrowni węglowych za to, że nie są wykorzystywane, ale pozostają w gotowości do uruchomienia.

Unijna Rada poinformowała w komunikacie, że reforma unijnego rynku energii elektrycznej ma na celu zmniejszenie uzależnienia cen energii elektrycznej od zmiennych cen paliw kopalnych, ochronę konsumentów przed skokami cen, przyspieszenie wdrażania energii odnawialnej i poprawę ochrony konsumentów.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com