Limit w płatnościach gotówkowych. Minister finansów Andrzej Domański zabrał głos

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Bruksela przymierza się do wprowadzenia limitu w płatnościach gotówkowych. Jeśli wartość transakcji przekroczy 10 tysięcy euro, czyli równowartość około 43 tys. zł, to powinna ona zostać przeprowadzona przez rachunek bankowy. Głos w sprawie zabrał w Sejmie minister finansów Andrzej Domański.

Unia Europejska w ramach walki z praniem pieniędzy chce wprowadzić limity transakcji gotówkowych. To nie wszystko, bo Bruksela chciałaby większej weryfikacji osób dokonujących dużych transakcji. – Dzięki temu oszuści, przestępczość zorganizowana i terroryści nie będą mieli możliwości legitymizacji swoich dochodów za pośrednictwem systemu finansowego – chwalił w styczniu planowane zmiany Vincent Van Peteghem, belgijski minister finansów. 

W styczniu Rada Europejska oraz europarlament osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie. Nowe przepisy dotyczące limitu gotówkowego miałyby obowiązywać od 2027 roku. Posłowie Krzysztof Mulawa, Krzysztof Bosak, Witold Tumanowicz oraz posłanka Karina Anna Bosak zwrócili się do ministra właściwego ds. Unii Europejskiej z pytaniami o nowy unijny maksymalny limit płatności – podaje tvn24.pl. Odpowiedzi udzielił minister finansów Andrzej Domański. 

Minister Domański: Rząd jest „za”, wymagana jednak dalsza analiza

„W aktualnej niestabilnej sytuacji zwiększonych zagrożeń w sferze bezpieczeństwa, Rząd RP uznaje za zasadne wzmocnienie i ujednolicenie ram prawnych UE w obszarze zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu jako rozwiązanie dające szansę na likwidację istniejących luk i uszczelnienie aktualnych regulacji, a co za tym idzie, utrudniające działalność przestępczą w tym obszarze” – odpowiedział szef resortu finansów.

Dodał także, że wysokość limitu „wymaga dalszej analizy” – państwa członkowskie mogą zastosować niższe progi. Domański wyjaśnił, że limit „nie znajdzie zastosowania do płatności niezwiązanych z prowadzoną działalnością zawodową dokonywanych pomiędzy osobami fizycznymi oraz do płatności dokonywanych w placówkach instytucji kredytowych, instytucji pieniądza elektronicznego oraz instytucji płatniczych”. Jak dodał, możliwe jest zawieszenie stosowania ograniczeń w przypadku okoliczności związanych z tzw. „siłą wyższą” i dodał, że ograniczenie jest skierowane „do przedsiębiorców prowadzących obrót towarami lub świadczących usługi”. 

Unia Europejska chce dodatkowej weryfikacji

Bruksela planuje, żeby przy transakcjach o wartości od 3 tys. do 10 tys. euro sprawdzać tożsamość klienta oraz w razie potrzeby zgłosić jego podejrzane zachowanie. Jednak obowiązek weryfikacji nie będzie dotyczył wszystkich. UE wymienia, że musiałyby to robić instytucje finansowe, banki, agencje nieruchomości, podmioty zarządzające aktywami, kasyna oraz handlowcy. Ponadto handlarze towarami luksusowymi, takimi jak metale i kamienie szlachetne, jubilerzy, zegarmistrzowie i złotnicy, handlarze luksusowymi samochodami, samolotami i jachtami oraz dziełami sztuki podczas transakcji będą musieli także zachować „środki należytej staranności”. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com