Minister Buda o kosztach programu „Przyjazne Osiedle”. Podał kwotę inną, niż Morawiecki

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

– Nie jesteśmy w stanie wydać więcej niż 1 mld zł rocznie na tego typu inwestycje – przekazał minister rozwoju Waldemar Buda, pytany o koszty nowego programu „Przyjazne Osiedle”. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki mówił, że już w pierwszym roku funkcjonowania rząd przeznaczy na program co najmniej 5 mld zł.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w poniedziałek nowy program „Przyjazne Osiedle”, który zakłada modernizację i rewitalizację osiedli oraz bloków z tzw. wielkiej płyty. PiS poinformowało o tym w spocie na platformie X (wcześniej Twitter).

Program „Przyjazne Osiedle”. Waldemar Buda podał koszty

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, nawiązując do nowego programu, że „nie jesteśmy w stanie wydać więcej niż 1 mld zł rocznie na tego typu inwestycje„. – Myślę, że 1 mld zł rocznie to będą takie wydatki, które spowodują, że wszystkich zainteresowanych obsłużymy, a pieniądze nie będą leżały niewykorzystane na kupce. […] Te inwestycje są stosunkowo niewielkie wartościowo. To nie jest tak, że możemy wydać na jedną 20 mln zł, bo wtedy rzeczywiście te pieniądze schodzą – tłumaczył we wtorek w rozmowie z PAP. Potwierdził, że program „Przyjazne Osiedle” ma być realizowany przez 10 lat i pochłonie łącznie ok. 10 mld zł.

Tymczasem w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki mówił, że nowy program PiS już w pierwszym roku miałby kosztować co najmniej 5 mld zł. Szef rządu wyjaśniał, że program będzie finansowany m.in. ze środków rządowych, budżetowych. Operatorem ma być BGK, a rząd ma współpracować z samorządami i spółdzielniami.

„Przyjazne Osiedle”. PiS zapowiada modernizację bloków z wielkiej płyty

Program „Przyjazne Osiedle” przewiduje modernizację i rewitalizację osiedli mieszkaniowych oraz bloków z tzw. wielkiej płyty. Składa się z siedmiu punktów: dobudowy wind, budowy miejsc garażowych, termomodernizacji bloków mieszkalnych, rewitalizacji osiedli, w tym poprawy instalacji m.in. wodnokanalizacyjnych, budowy fotowoltaiki, remontów akustycznych oraz modernizacji architektury: zieleni, placów zabaw i boisk. 

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że przewidziana jest instalacja wind w budynkach, które ich nie mają. – Dzisiaj technologie pozwalają na to, by dobudowywać również windy zewnętrzne, żeby nie tylko liczyć na to, że układ komunikacyjny pozwala na zbudowanie windy wewnętrznej. Tam, gdzie będzie to możliwe, będziemy tam robić, tam, gdzie nie – będziemy stosować inne rozwiązania – mówił wczoraj w Tomaszowie Mazowieckim.

Premier dodał, że termomodernizacja pozwoli na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. W planach jest również rewitalizacja osiedli, w tym modernizacja instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych, które mają już po kilkadziesiąt lat. Elementem programu ma być także wsparcie dla rozwoju fotowoltaiki. Morawiecki wskazywał, że w ostatnich czterech latach w Polsce, także dzięki rządowemu wsparciu, moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła ze 100 MW do 12 GW i te pozytywne doświadczenia mają być wykorzystane przez władze przy realizacji programu „Przyjazne Osiedle”. Jak mówił, instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach budynków pozwoli m.in. na obniżenie rachunków za energię.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com