Nadchodzi standard DVB-T2. Jak sprawdzić, czy musisz wymienić telewizor na nowy?
Już w II kwartale 2022 r. zmieni się w Polsce standard naziemnej telewizji cyfrowej. Nawet 2 mln Polaków będzie musiało wymienić telewizor na nowy. Jak sprawdzić, czy telewizor odbierze sygnał DVBT-2/HEVC? Wyjaśniamy.
Od 2013 r. jedynym obowiązującym w Polsce standardem telewizji naziemnej jest standard cyfrowy DVB-T. Wówczas zakończyła się emisja sygnału analogowego, co dla wielu osób oznaczało konieczność wymiany telewizora lub kupna przystawki do odbioru sygnału cyfrowego. Teraz sytuacja się poniekąd powtarza – DVB-T zostanie zastąpione standardem DVB-T2.
Wejście nowego standardu DVBT-2 podzielono na etapy
Przejście na nowy standard w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:
- Etap 1. – od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
- Etap 2. – od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
- Etap 3. – od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
- Etap 4. – od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).
Nawet 2 mln Polaków czeka wymiana telewizora
Wszystkie wprowadzane dziś do sprzedaży na polskim rynku telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji w nowym standardzie DVB-T2 i obsługiwać kodek HEVC. Te techniczne wymogi obowiązują od 1 grudnia 2019 r., a więc urządzenia zakupione wcześniej, mogą tej funkcjonalności nie posiadać. A to oznacza, że wielu Polaków będzie musiało wymienić telewizory na nowe.
Jak wynika z analizy Krajowego Instytutu Mediów, już za kilka miesięcy nawet 2 mln gospodarstw domowych może utracić dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej, gdyż ich odbiorniki nie są przygotowane do odbioru sygnału w standardzie DVBT-2.
Jak sprawdzić, czy mój telewizor odbierze sygnał DVBT-2/HEVC?
Istnieją dwa sposoby, aby sprawdzić, czy odbiornik jest gotowy na nadejście nowej telewizji naziemnej. Po pierwsze, możemy zajrzeć do instrukcji urządzenia lub do jego karty produktowej na stronie internetowej producenta czy też sklepu, w którym dokonaliśmy zakupu.
O drugim sposobie informuje UKE: „Uruchomione zostały testowe programy, nadawane w nowym standardzie – dzięki temu możesz sprawdzić, czy Twój odbiornik potrafi je odebrać. Przeskanuj odbiornik i dodaj nowe programy do listy” – czytamy w komunikacie urzędu. Warto przy tym zaznaczyć, że emisje testowe są obecnie ograniczone jedynie do wybranych obszarów kraju.
Jeśli telewizor nie wspiera standardu DVB-T2 lub nie obsługuje kodowania HEVC, to pozostanie nam wymiana odbiornika na nowy (opcja droższa) lub kupno tunera telewizji naziemnej. Koszt takiego urządzenia może wynieść od 60 do 300-400 zł – w zależności od marki i oferowanych funkcji.
Najwięksi telewizyjni nadawcy w Polsce rozpoczęli już testową emisję sygnału w standardzie DVB-T2. Odbywa się ona na razie jedynie na ograniczonym obszarze. Z mapą zasięgu można zapoznać się między innymi na stronie emimaps.emitel.pl.
Lista kanałów dostępnych w ramach testu:
Telewizja Polska
- TVP Dokument HD HEVC
- TVP Kobieta HD HEVC TVP
- Kultura HD HEVC
- TVP Polonia HD HEVC
- TVP Rozrywka SD HEVC
TVN
- TVN HD HEVC
- TVN 7 HD HEVC
- TTV HD HEVC
- Metro HD HEV
Telewizja Polsat
- Polsat HD
- TV Okazje
- TV Republika TV Regionalna (tylko Wrocław)
- Nowa TV HD
- Stars TV HD (tylko Warszawa)
Źródło: https://next.gazeta.pl